שחרור מנגנוני הסתרה כחלק מתהליך הריפוי של כאב

לוהאריה | 21.12.2019

1. המעגל הסגור של ההסתרה והכאב

כאב נובע מהסתרה והסתרה מעוררת כאב. זהו מעגל סגור של סבל.

הסתרה, כמוה כסגירת כל החלונות והדלתות של המרחב העצמי, כך שלא נכנסים אל מרחב זה אוויר ואור והוא נותר חשוך ומחניק.

ההסתרה יכולה להתבטא בכך שהאדם יוצר טשטוש, עמעום וחוסר מודעות כלפי עצמו, כל זאת מתוך היעדר הסכמה להתבונן פנימה על מקומות שהוא שופט אותם, מתבייש בהם ולא נעים לו להתבונן עליהם, כי הם ״לא יפים״, ״לא טובים״ ״לא הרמוניים״ ״לא לגיטימיים״ ״לא עומדים בצפיות״ וכו׳.

על מנת להימנע מן הכאב שבהתבוננות על המקומות הלכאורה ״לא ראויים״ שמתקיימים בתוך האדם, נוצרות כאמור מערכות הסתרה והדחקה, חוסר כנות וקהות, אשר לוכדות אנרגיה שלילית ודיס-הרמונית בתוך הנפש ומעצימות את החוויה של כאב.

בעצם המוכנות להתבונן על העצמי בכנות, גם אם בהתחלה זה כואב או לא נעים, נוצרת הבעת כוונה לפתוח את החלונות והדלתות של המרחב העצמי מה שמזרים אנרגיה חדשה שיש בה פוטנציאל לשינוי וצמיחה, ריפוי ורווחה.

🔹🔸🔹

2. חיים כפולים

ההסתרה יוצרת אזורים בנפש המודחקים או מוסתרים מפני העצמי או מפני אחרים.

בכך האדם מקיים חיים כפולים בשני מישורים אשר אינם הרמוניים זה כלפי זה ויש בהם התנגשות.

המישור הגלוי והמוחצן, הינו מישור שבו האדם מתנהל על פי הנורמות ובהתאם לציפיות ועוטה על עצמו תדמית אותה הוא מחזיק בכוח ובמאמץ, מכיוון שאינה אותנטית. ואילו המישור הסמוי והמוסתר, הינו מישור שבו האדם מחזיק בתוכו איכויות שהוא מתבייש בהן, נלחם בהן, מעוררות בו צרימה וקושי ויוצרות מלחמה פנימית. גם ההסתרה כרוכה במאמץ, הנובע מריסון ובלימה מתמידים של כוחות נפש.

משמע החיים הכפולים הללו, הנובעים מן ההסתרה, מובילים לחוויה מתמדת של מאמץ, עול, סבל וכאב וכרוכים בבזבוז גדול של אנרגיה אשר במקום להיות מופנית לריפוי ושינוי היא מושקעת בריסון, בלימה, והחזקה של תדמיות כוזבות.

הקונפליקט בין העולם הפנימי המוסתר, לתדמית אותה האדם מציג כלפי חוץ, יוצר, כאמור, מאמץ גדול שיש בו החזקה ושליטה, הימנעות ובלימה של המתרחש בתוך הנפש, מה שעלול להוביל להתפרצויות, פריקה, סבל מתמיד וכאב.

תיעול האנרגיה האישית ממצב של החזקה, בלימה ושליטה בעולם הפנימי המודחק והמוסתר למצב של חשיפות, שקיפות ומוכנות להתחדש יוצרת שחרור של ההדחקה ושל האנרגיה הנפשית הלכודה ופותחת פתח לשינוי הרגלים והתמכרויות של הנפש מתוך הכרה בהם, התמודדות עימם ויצירת חלופות הסוללות דרך חדשה לביטוי ומימוש עצמי.

🔹🔸🔹

3. פתיחת החלונות והדלתות של הנפש – אוורור המציאות הפנימית

פוטנציאל הריפוי של כאב, טמון ביכולת להוציאו אל אוויר העולם, לאוורר אותו, להביא אליו אור, לעבור דרכו ולאפשר לו ביטוי.

תהליך ההוצאה של הכאב אל אוויר העולם יכול להתרחש בין האדם לבין עצמו ובין האדם לבין חבריו. בשני המקרים נוצר מרחב מכיל, מאפשר, מערסל, הפורס חסות על המעבר דרך כאב ומקנה תחושה של לגיטימציה, קבלה ואמפתיה.

אנשים המסתירים את עולמם הפנימי, לא מאפשרים לחלקים מסויימים בנפש שלהם להיחשף לאור, לצאת אל אוויר העולם ובכך מונעים מעצמם תהליך של ריפוי והתחדשות.

ראשיתו של התהליך בדיאלוג פנימי שיש בו כנות ושקיפות, מוכנות להתבונן על העצמי ללא שפיטה, מעבר דרך הכאב שעולה והתעוררות של רצון טהור ונחוש לחולל תמורה ושינוי וליצור חלופות בצורה של מחשבות חדשות, רגשות חדשים והרגלים חדשים המעצבים בהדרגה זהות חדשה, אותנטית והרמונית כלפי המימוש האופטימלי והמועצם.

🔹🔸🔹

4. שמירה על ״פרטיות״ כתכסיס של האגו

מדרגה נוספת של התהליך, הינה המוכנות לחשיפות ותקשורת עם הסביבה וויתור על לכאורה ״פרטיות״.

האומץ ״לשים דברים על השולחן״, לשתף, לחשוף את העצמי בעידון ואיזון ולוותר על הצורך ב״פרטיות״ לטובת שקיפות, מעודדת תחושה אישית של עוצמה ומסוגלות ומשחררת שליטה והחזקה, ריסון והסתרה לטובת הקלה גדולה וחופש לשנות את המנגנונים הנפשיים היוצרים כאב וסבל.

פעמים רבות ההתעקשות על שמירה על ה״פרטיות״, הינה בסך הכל תכסיס של האגו המבקש לשמר הסתרה, עמימות והדחקה ולהשאיר את הדלתות והחלונות של הנפש חתומים וסגורים.

לאלו המבקשים לחולל בנפשם טרנספורמציה אמיתית חשוב להכיר בכך כי ״פרטיות״ היא אשלייה שהאגו משמר על מנת לא להיחשף במערומיו ולהשתנות.

יש הרבה ריפוי בחשיפה של מקומות כואבים והוצאה שלהם מן האפלולית שבהסתרה ובהדחקה, אל האור שבפתיחות, הישירות, השקיפות והכנות.

חשוב לעשות זאת בצורה מאוזנת, שיש בה הקשבה לעצמי ולמקצב שבו הוא מסוגל לפעול על מנת להסיר את שכבות ההגנה, ההסתרה, ההדחקה והמניעה ולסגל לעצמו כנות, ישירות ושקיפות פשוטה ונינוחה.

פיתחו את הדלתות והחלונות של האזורים בנפש שלכם המבקשים לצאת לאור.

אפשרו לאוויר הצח ואור השמש לשטוף אתכם וצאו אל החופש שבקבלה העצמית, ללא שפיטה ומתוך רצון נחוש וטהור להתעלות מעל המגבלות והקשיים ולבטא את עצמכם באופן מורחב ומועצם.

מי תרצו להיות?

אוטוסטרדת האפשרויות פתוחה, נתיבי המימוש סלולים ומה שתיצרו הוא שיהיה.

שלכם באהבה ורצון ????

 לוהאריה