סוכמים עשור עם הפנים קדימה – מה שניצור הוא שיהיה

לוהאריה | 01.01.2020

עשור מסתיים ועשור חדש מתחיל.

העשור הזה טמן בחובו הצפה על פני השטח של הרבה מן הנושאים שהאנושות נדרשת להתמודד עימם, כאשר היא מבקשת לצמוח אל מדרגה חדשה בתולדותיה ולהבטיח את עתידה.

על סדר היום עלו נושאים כמו תנועת משבר האקלים, אקולוגיה ויחסי הגומלין עם אנרגיות מתחדשות, הפלסטיק כאויב הזורע הרס במערכות האקולוגיות של כדור הארץ, חשיבה ירוקה ומיחזור, לצד נושא הפליטים ונושאי זהות ולאומיות.

מגמת הטבעונות צברה תאוצה בעשור החולף ועברה יותר ויותר למיינסטרים כמייצגת פלח אוכלוסיה הער למצבו של כדור הארץ, חוקר ומבין את הפרקטיקות האכזריות, האלימות והמזיקות לסביבה העומדות בבסיס תעשייות המזון, האופנה והיופי המבוססות על מוצרים מן החי, לוקח אחריות אישית ונוקט עמדה אקטיבית ההופכת למגמה צרכנית אשר לה השפעה עצומה.

****

במהלך העשור החולף, התחלפה התפישה הציבורית שראתה בתקשורת ככזו המשרתת את הציבור ומייצגת את האמת המוחלטת, בחשדנות וזעם ציבורי, אשר התעוררו כתוצאה מחשיפת אחורי הקלעים של הנעשה בעולם התקשורת וגילוי כי הוא מוזן, מופעל, מנווט ומוטה באמצעות קשרי הון-שלטון.

הציבור החל להטיל ספק במוצג בתקשורת הממוסדת והחל לפתח תקשורת אלטרנטיבית ושיתוף מידע, ולטפח חשיבה עצמאית התרה אחר ידע בלתי מוטה, אך גם פורצת פירצה למידע כוזב ובלתי מהימן ולתיאוריות קונספירציה המתפשטות באמצעות הרשתות החברתיות.

העיסוק בפייק ניוז וקשרי הון-שלטון-עיתון הלך והתעצם, ולצידו הדיון בחשיבותה של עיתונות עצמאית ובלתי תלויה אל מול שיקולי רייטינג וצמיחת הרשתות החברתיות המעודדות פעמים רבות שיח שטוח ורדוד, וכאמור הפצה של מידע כוזב.

****

בעשור הזה פרצו מחאות חברתיות שניסו להשפיע על סדר היום ועל היחס למגזרים מופלים ומקופחים בחברה. תנועת #metoo ערערה את הנורמות שהיו מקובלות לאורך שנים בנוגע ל - הטרדות מיניות והיחס לנשים בתעשיית הבידור, במקומות העבודה ובכלל בחברה, והגדירה מחדש את היחסים בין גברים לנשים.

הקריאה לייצוג מגדרי מגוון הלכה והתגברה והעצימה את הלגיטימיות של המגדרים השונים ואת הקריאה לשוויון הזדמנויות, לזכויות מיעוטים, ולשוויון גזעי.

הגיוון המגדרי אשר קיבל במה ומקום לאורך העשור, ערער את החלוקה הבינארית המסורתית למגדר מיני זכרי או נקבי, לטובת ספקטרום רחב הכולל בתוכו את אוכלוסיית הלהט״ב, הקווירים, הא-בינאריים, ה-א-מיניים ועוד, והחל לחולל שינוי בהגדרות היסוד של הזהות העצמית ובמבנים המסורתיים של משפחה ומערכות יחסים, כפי שהיו מקובלים בעבר.

דאעש עלה ונפל, ה״אביב הערבי״ עלה, התפוגג, ומתעורר כעת שוב, ויוצר אקטיביזם אותנטי במדינות כמו איראן, לבנון וטורקיה. באיראן נחסמו שערי האינטרנט על מנת לבלום את גל המחאה המתעורר כנגד המשטר, רוסיה הפעילה בוטים על מנת להתערב בבחירות בארה״ב, והשתמשה במדיה החברתית על מנת להשפיע על דעת הקהל ולעצב את המפה העולמית כרצונה. כך גם מנהיגים נוספים ברחבי העולם אשר הפכו את הרשתות החברתיות לכלי לתמרון דעת קהל וגריפת הון פוליטי.

היה זה עשור שהעצים את כוחם של שליטים דומיננטיים וסמכותניים אשר התרחקו מעקרונות הדמוקרטיה. בחלק ממדינות אירופה עולה כוחו של הימין הקיצוני והאיחוד האירופאי נחלש בצילו של הברקזיט. בארהֿ״ב הסתיים עידן אובמה והחלה תקופת טראמפ אשר הולידה שיאי אבסורד וכאוס חדשים. עידן טראמפ מהווה קטליזטור המדגיש את הצורך של החברה האמריקאית להתפקח וליצור חשבון נפש עמוק, אשר יקבע את עתידה אל תוך המאה ה-21.

סין, כמעצמה המייצגת את שלטון ״האח הגדול״ האנטי דמוקרטי, התעצמה והרחיבה את האימפריאליזם הכלכלי שלה, כאשר כוחה הכלכלי מכופף את העולם המעלים עין מן המתרחש בה.

****

לצד ממשלות ומשטרים המשמרים קשרי הון שלטון המנוגדים לאינטרס הציבורי, ולצד המגזר הציבורי, המגזר הפרטי, העמותות והארגונים, הלך והתפתח ״מגזר רביעי״, הטומן בחובו עסקים חברתיים למטרות רווח.

המגזר הרביעי הציג מודל חדש, המייצג תפישת עולם שיש בה את ראיית הקשר ההדוק שבין הפרט לבין הכלל ואת הנחת המוצא כי, אין ניגוד או סתירה בין רווחיות לבין תרומה חברתית, וכי ניתן לארגון או עסק לקיים עצמו מתוך חוסן כלכלי, גם אם הוא הוקם ופועל מתוך חזון שמהותו תרומה וסיוע לכלל.

לאורך העשור התפתחו ערוצי מימון באמצעות ההמונים אשר מאפשרים לממן פרויקטים בדרך אותנטית ופשוטה, במימון של הציבור, ללא תלות בבנקים, בעלי הון, תאגידים וערוצי שיווק ופרסום שמאחוריהם חברות מדיה גדולות וענקיות רייטינג.

אפליקציות המאפשרות תשלומים דיגיטליים, סחר חליפין ושווקים ווירטואליים והתפתחותם של מטבעות דיגיטליים, יצרו תשתית חדשה, המערערת באופן ראשוני על ההגמוניה של הבנקאות המסורתית. מגמה זו הינה חלק ממעבר רחב של הציבור אל רכישות אינטרנטיות אשר דחקו את הרשתות הקמעוניות ושינו את זירת הצרכנות והמסחר.

הקניה בלחיצת כפתור, הנגישות וטווח המחירים המאפשר, העצימו את ההתמכרות לצריכה, שאל מולה התעוררו מגמות נוגדות של ״אפס-פסולת״, סחר-הוגן, מיחזור, רכישות מבוקרות, חנויות קטנות קהילתיות ופריחה מחודשת של חנויות יד שניה.

ענקיות הטכנולוגיה התעצמו בעשור האחרון, בלעו אל תוכן חברות העלולות לאיים עליהן, דרסו ברגל גסה תחרות אפשרית, ביססו שליטה בשווקים שלמים והחלו להשפיע בעוצמה על מערכות כלכליות גלובאליות. ענקיות אלה ובראשן פייסבוק, גוגל, אפל, מייקרוסופט ואמזון והחברות אותן רכשו, הביאו לפיתוחים טכנולוגים אשר יצרו פריצות דרך במגוון תחומים המשפיעים על החברה האנושית ומעצבים את פניה לעתיד לבוא.

במהלך העשור התפתחו והתבססו שירותי הסטרימינג השונים, המנגישים מוסיקה ותוכן באופן חדש ורחב ופעמים רבות מביאים כמות על חשבון איכות. שירותי הסטרימינג מבשרים על סוף עידן בתעשיית המוסיקה ופתיחתו של עידן חדש, שבו המשפיעות על תעשיית המוסיקה והקובעות את המגמות בתוכה, הן בעיקר הרשתות החברתיות.

בקולנוע הלכו וצברו תאוצה סרטי גיבורי העל, המזמינים את הצופים להתרחבות תודעתית אל מעבר לתקרת הזכוכית של היכולות האנושיות המוכרות. ביקום המורחב של מארוול, גיבורי-על רבים מאחדים כוחות ומביאים את התפישה של ״השלם גדול מסך חלקיו״ ואת ההכרה בכך ששיתופי פעולה ואחיזת ידיים הם אלה המייצגים מנהיגות חדשה, ערכית ואפקטיבית. הייצוג של גיבורות-על נשיות ובראשן וונדר-וומן גם הוא עולה ומשקף את המגמה החברתית שעוררה תנועת #metoo.

במהלך העשור התגלה ״החלקיק האלוהי״, או בשמו המדעי בוזון היגס החלקיק היגס (H) אשר איפשר להבין באופן מלא יותר את המודל הסטנדרטי של פיזיקת החלקיקים אשר מתאר את אבני היסוד של היקום.  

גילויין של שיטות לעריכת גנים יצרו קפיצות מדרגה ביכולת לגעת במטען גנטי ולהשפיע עליו ובכך לסייע בריפוי מחלות שונות ולשפר את תוחלת החיים ואיכות החיים האנושית, אך לצד זאת מעוררות סוגיות אתיות עמוקות. גם פיתוח הבינה המלאכותית צבר תאוצה בעשור החולף וגם הוא הביא עימו דיונים אתיים. הדיונים האתיים דוחפים את אנשי המדע לזהות את הקשר העמוק והבלתי נפרד שבין מדע ורוח ולהכיר בצורך לגבות את המחקר ופריצות הדרך המדעיות בהרחבה של התודעה ובסולם ערכים הנובע מחיבור למהות ומשמעות.

במהלך העשור נוצרה התקדמות משמעותית ביכולת לנתח מידע המגיע מטלסקופים מסוגים שונים ומקרינות שונות, מה שאיפשר בין היתר את אחת התגליות החשובות של העשור: ההדמיה של חור שחור.

כמו כן, התקיימו מגה פרוייקטים המבוססים על צוותי מדענים מכמה מדינות בעולם, המשתפים פעולה זה עם זה על בסיס אמת משותפת, הפריה הדדית, סיעור מוחות ושיתוף מידע.

פיתוח המכונית החשמלית, במהלך העשור החולף יוכל לתרום להורדת רמת הזיהום ולשינוי בעולם התחבורה בעשור הקרוב.

****

בעשור החולף אנו עדים לתמורה ושינוי בשישה כוחות מרכזיים המעצבים את פניה של החברה האנושית לאורך ההסטוריה, ואשר קובעים את הנורמות ואת מסלול ההתפתחות שלה:

 1. משפחה ומערכות יחסים
 2. מין מיניות וילודה
 3. מגדר
 4. הון ממון ומימון
 5. מזון תזונה והזנה
 6. דת ומסורות

אלו 6 מוקדים המייצגים תבניות התנהלות המגדירות את צביונה של החברה האנושית לאורך הדורות. תבניות ההתנהלות הללו עוברות תמורה ושינוי לאורך ציר ההתפתחות של החברה האנושית, ומשתנות מדור לדור, כאשר שינוי זה כרוך בערעור המבנים המוכרים המשוייכים ל-6 המוקדים הללו, וביצירת חלופות ואלטרנטיבות הטומנות בחובן תפישת עולם חדשה ורעננה.

כל אחד מ-6 המוקדים מקושר לבעלי אינטרס, המפיקים מן הנושאים הללו כוח, שליטה, כסף והשפעה, ומעוניינים כי המבנים הקיימים ישארו על כנם.

בעשור האחרון, חזינו בתמורה ב-6 הנושאים האלה ובמגמות אשר תלכנה ותתעצמנה אל תוך המאה ה-21, תשננה לבלי הכר את האנושות ותערערנה על ההגמוניה הקיימת, זאת באמצעות בני דור ה-Z וה-Y אשר ישפיעו יותר ויותר בעשור הקרוב.

דור ה-Y, ילידי 1980 ואילך, ודור ה-Z, ילידי שנות האלפיים ואילך, הופכים לשכבה המשפיעה על פני החברה ומעצבת את פניה באופן חדש.

אלו דורות שנולדו אל תוך העולם שחווה האצה טכנולוגית, הם מחוברים לערוצי המדיה מגיל צעיר, ובעלי נגישות לכלים ואמצעי תקשורת מתקדמים.

זוהי שכבה שהיתה חשופה מן ההתחלה למידע אשר הציעו המחשבים והאינטרנט והיא אינה מוגבלת לתרבות הלוקאלית, אלא לרוחב היריעה הבין-תרבותי ולמידע גלובאלי. זהו דור הלומד למידה עצמית באמצעות האינטרנט והרשתות החברתיות ובאמצעות שיתוף מידע. דור מפוקח וער, אשר קשה יותר לשלוט בו תודעתית או ליצור עליו מניפולציה ותמרון. חלק מהותי מן הזהות העצמית של בני הדורות הללו נובע ממעורבותם ברשתות החברתיות השונות ומתהליך הלמידה המהיר שהן מאפשרות.

אלו הם דורות המגבשים חזון השואף לעולם ערכי וטוב יותר, מבקשים לקחת אחריות על יצירת המציאות הקולקטיבית, מבטאים פתיחות כלפי מבנים חברתיים ומשפחתיים חדשים, גמישות מגדרית ופעילות חברתית וסביבתית. הם אינם הולכים שולל אחר פוליטיקאים, סולדים מתאגידים ומזוהים עמוקות עם עתידו של כדור הארץ.

נציגה בולטת של דור זה, היא גרטה טוּנְבַּרִי, האקטיביסטית השוודית הפועלת למען עצירת ההתחממות העולמית ושינויי האקלים.

****

מאבק האיתנים בין הכוחות המבקשים לשמר את הקיים לבין הכוחות המבקשים לערער על הקיים על מנת לצמוח ממנו אל מדרגה חדשה של התפתחות, התבטא לאורך העשור החולף בהצפה על פני השטח של אירועים מטלטלים המערערים את המצב הקיים, ובחשיפה של הרבה מן הכוחות המשפיעים מאחורי הקלעים על האנושות שהיו עד היום סמויים מעין.

השקיפות העולה, ההבאה לקדמת הבמה של כוחות אשר היו עד כה נסתרים וההצגה שלהם במלוא העיוות שהם מייצגים, מציבה בחירה בפני האנושות בתחילת העשור החדש, האם להוקיע כוחות אלה ולחולל שינוי עמוק ומהותי, או להמשיך ולהתנהל על פיהם בפסיביות ואדישות ולהנציח תנועה במעגל סגור, המובילה לכילוי עצמי.

העשור שחלף ערער הרבה מן המוסכמות, טלטל את העולם במאבק איתנים בין ישן לחדש והדהד בעוצמה את השאלה: מי תהיה האנושות בעשור הבא וכיצד תעצב את עצמה?

האם תסתחרר במעגל סגור או תיחלץ מן הלפיתה של מנהיגות כושלת ותאגידים בעלי אינטרסים, ותנוע אל מישור חדש המשנה את כל חוקי המשחק?

מאבק האיתנים המתואר בין ישן לחדש, הינו מאבק בין כאלה המבקשים לשמר את הקיים ולהנציח את ההגמוניה שלהם, לבין אלה המבקשים ליצור ולהנגיש אלטרנטיבות, לסלק מן הבמה את הכוחות המשפיעים וליצור התחדשות.

מאבק זה חשף הרבה מן הכוחות הפועלים ומן הנורמות אשר היו חלק בלתי נפרד מן התרבות האנושית והתפישה האנושית, עיצבו את המציאות בה אנו חיים, והובילו את האנושות לצומת דרכים הסטורי וקריטי בתולדותיה.

חשיפה זו אינה אקראית, היא נועדה לטלטל את המסגרות הקיימות, לערער על המוסכמות והנורמות ולתמרץ את האנושות להתעורר, להתפקח, לקחת אחריות אישית ואחריות קולקטיבית, לרצות לחולל שינוי ומתוך כך לרתום את עוצמת הפרט ואת עוצמת ההמונים על מנת להשפיע ולשנות מגמות לוקאליות וגלובאליות.

השקיפות ההולכת ועולה, מציבה בפני האנושות את הבחירה מה לעשות עם המידע הנחשף שיוצא לאור, ומכריזה בפני אנשי כדור הארץ באשר הם כי, ״מה שניצור-הוא שיהיה״!

המידע הנגיש, מאפשר לאלה הבוחרים בכך, לזהות את הקשר שבין בחירה, תוצאה והשלכות ומעודד לשאול שאלות מהות:

❓האם לשמר את המסורות, הנורמות, המנגנונים ואופייני הפעולה המוכרים, או האם להתחדש, לשנות את הפרספקטיבה ואת תפישת העולם, להיפתח לגישות חדשות ולהתחיל לעצב יחדיו את המציאות באופן שונה.

❓האם להתנהל בבורות, שנאה ופחד, להיות ניזונים מחדשות כוזבות ולהיות נתונים לשליטה תודעתית ולתמרון ומניפולציה, או האם לחקור, לחשוף מידע, לשתף ידע והבנות ובכך להיחלץ מן השליטה התודעתית ולבסס חשיבה עצמאית המערערת על הנורמות ומשפיעה על אורח החיים.

❓האם ללכת שבי אחר אשליית הנפרדות, השנאה, הפחד והמאבק על משאבים, או האם לסגל חשיבה גלובאלית ולהכיר בכך כי האנושות כולה חולקת עתיד משותף וליצור שיתופי פעולה מבוססי הפריה הדדית המנותקים מאינטרס מקומי וצר ומביאים נקודת מבט כוללנית ורחב, הרואה בכל אומות העולם ישות פלנטארית אחת ובכדור הארץ את הבית של כולנו.

❗ לשם כך נדרשים אומץ, פתיחות, גמישות, שיתופי פעולה ומוכנות לערער על המוסכמות, לפרק מבנים קיימים אשר אינם תואמים יותר ולצאת מאזורי הנוחות המגדירים את תחומי החיים השונים בחברה האנושית ובראשם 6 המוקדים אותם תיארתי.

מגמה זו תמשיך גם בעשור הבא, כאשר תהליכים ומגמות יואצו ויעצימו יותר ויותר את הצורך הדחוף לשנות מגמה ולבחור בשינוי גלובאלי, שיש בו התעוררות קולקטיבית גדולה המשנה תכלית השינוי את המסלול בו נעה האנושות כיום.

כאשר אני הוגה בחזון האנושות לעתיד לבוא, הייתי רוצה לראות בעשור הקרוב מגמות המייצגות עידן חדש שבו האנושות מתפקחת מתחלואיה ומן המיסוך בו היא שרויה, ומתעוררת לפרספקטיבה חדשה המשנה את כל הגישה לחיים כאן על פני האדמה.

 1. הוקעה של ערכים מסולפים היוצרים הפרדה בין בני האנוש ומעודדים עוינות ואלימות, ורקימה של אמנה פלנטארית, המגדירה מחדש את יחסי הגומלין בין הפלגים השונים בקרב האנושות מתוך ההכרה כי כולנו מאותו מקור, ללא קשר לדת, לאום, גזע ומין
 2. ערעור וביטול השליטה וההשפעה של אליטה מצומצמת ואינטרסנטית על מגמות גלובאליות, ומיטוט הקשר שבין הון ושלטון לטובת תשתית חדשה של ארגונים, מוסדות ועסקים שהכוח המניע אותם הינו חזון של קידמה, רווחה, חדשנות, ותרומה לקהילה ולכלל
 3. פירוק מבנים כלכליים ופוליטיים מעוותים המייצגים אינטרסים צרים הפוגעים בכדור הארץ ובאנושות כולה, ביסוס של מבנים פוליטיים חדשים המנקים את הפוליטיקה מנגעיה, והכשרה של מנהיגות חדשה וערכית המייצגת את טובת הכלל על כל גווניו ופועלת למענו
 4. צמצום וסגירה של פערים גדולים בתיעול המשאבים ברחבי העולם ומעבר מניצול ״החצר האחורית״ של כדור הארץ, לתמיכה והעצמה של אזורים אלה וביסוס מודלים כלכליים חדשים ואקולוגיים כלפי הפלנטה וכלפי אזרחיה
 5. הכרה כי לכל אזרחי הפלנטה זכות שווה למימוש עצמי ורווחה, ונקיטת פעולות על מנת להבטיח זאת כערכי יסוד המגובים באמנה פלנטארית
 6. ביסוס של ערוצי תקשורת המשרתים את הציבור באופן בלתי תלוי מתוך טוהר, חזון וערכים והתעוררות ציבורית לצריכת מידע ובידור איכותיים המעודדים הרחבה של התודעה והעשרה של הנפש
 7. שימוש ברשתות החברתיות ככלי אובייקטיבי ונטול אינטרסים, אשר יש עליו פיקוח המאפשר לו לפעול כערוץ מזוקק המאחד את כדור הארץ ככפר גלובאלי ומאפשר שיתוף מידע, שקיפות, העצמה אישית וקולקטיבית והפריה הדדית
 8. צמיחה של שכבה חדשה של מובילי דעת קהל המביאים עימם חיבור לערכים, מהות, משמעות ואיכות ומייצגים עומק ומגוונות מגדרית
 9. מוכנות לערער על מסורות ודתות ונורמות היוצרות תקרת זכוכית ערכית ותודעתית ופתיחות לתפישת עולם ודרכי התנהלות הנגזרות ממנה, המייצגות שיבה לערכי מהות ובהם אחדות פלנטארית, הפריה הדדית, כיבוד המגוונות והשונות וחופש ביטוי ומימוש
 10. כיבוד כדור הארץ וביסוס יחסי גומלין הרמוניים עימו באמצעות שינוי עומק של תודעה ותשתיות, השמשה של אנרגיה ירוקה ומתחדשת, ורגולציה הבולמת תאגידים ובעלי אינטרס העוינים את האקולוגיה של כדור הארץ ופוגעים בה לטובת שינוי אורח החיים וכינון תרבות אקולוגית בת קיימא
 11. מתן במה לאיכות, מהות ומשמעות, המשתקפות בתחומי ההגות, התרבות האמנות, המדע, הצרכנות ואורח החיים
 12. פריצות דרך בתחומי המחקר והמדע והטכנולוגיה המעוררות את ההכרה לקשר שבין מדע ורוח, מרחיבות את התודעה והמודעות האנושית, משנות את תוחלת החיים ואיכות החיים, מאפשרות לנהל את משק האנרגיה הפלנטרי בתצורה חדשה, הופכות על פניה את המערכת הכלכלית המבוססת על תחרות וחוסר, ופותחות ערוצי תקשורת עם ממדי מציאות נוספים המצויים מעבר למערכת המציאות של כדור הארץ. 
   

חלון הזדמנות ענק פתוח בעבור האנושות ומזמין אותה לעבור טרנספורמציה, להשתנות, לשנות את תפישת העולם, את הנורמות ואת אורחות החיים. 

בעשור הבא, יותר מתמיד, מה שניצור הוא שיהיה.

האחריות היא שלנו, כאשר כל אחד ואחת משפיע על עיצוב עתידנו המשותף.

מה שנעניק לו כוח - יצמח וישגשג. מה שנוקיע ונפנה לו עורף - יגסוס ויעלם.

ההכרה כי כולנו מאותו מקור, ישויות קוסמיות החוות חווית חיים גשמית, תשנה את יחסי הגומלין בין בני האנוש לבין עצמם ובין המין האנושי לבין כדור הארץ, תגדיר מחדש את כל תחומי החיים והמימוש העצמי על פני האדמה ותאפשר לאנושות לפתוח פרק חדש בתולדותיה.

      לוהאריה