מי באמת מנווט לכם את החיים? המדריך להכרה פעילה - חלק 3

לוהאריה | 09.06.2020

בפרק הקודם תיארתי לכם את מצב ההוויה של ״הכרה פעילה״ כשומר הסף של התודעה האישית שלכם והדגשתי כמה חשובה היכולת להקשיב פנימה, לשלוט בריבוי המידע ולסנן את המידע שאתם מכניסים אל הנפש שלכם ואל החיים שלכם, ועד כמה הדבר ישפיע על החופש שלכם ועל היכולת שלכם לשמר את הזהות שלכם.

למי שלא קרא את הפרקים הקודמים של החבילה:
קישור לחלק הראשון – החיים בעולם רווי מערכות השפעה 
קישור לחלק השני – הכרה פעילה – שומר הסף של התודעה האישית 

❀❀❀

מיפוי הנפש האנושית והשליטה עליה באמצעות בעלי אינטרס

בפרק הזה ארצה להרחיב על העולם בו אנו חיים, ההופך יותר ויותר לעולם שבו כל תנועה שלנו מנוטרת ונמדדת על מנת להפיק ממנה מידע המאפשר להשפיע עלינו ולעצב את הזהות שלנו ואת הבחירות שלנו.

כאמור, ערוצי המדיה, הבידור והתקשורת, והרשתות החברתיות, מיפו את הנפש האנושית באמצעות מודלים סטטיסטטים היודעים לחזות את ההתנהגות האנושית ואת התגובה האנושית לגירויים שונים.

כל תנועה של היד שלכם עם העכבר על גבי צג המחשב נאמדת ומשוקללת. האפליקציות בהן אתם משתמשים מנוטרות ומספקות מידע, הרגלי הגלישה שלכם מתועדים. הכל מנוטר ונרשם: החיפושים במנועי החיפוש, הלייקים שאתם עושים, הכתבות והתכנים עליהם אתם מתעכבים, המוסיקה שאתם שומעים, הרכישות שאתם רוכשים, המעגלים החברתיים שלכם ועוד ועוד.

איסוף המידע לצד ההכרות עם דפוסי החשיבה האנושית, עם מערכות הרגש והיצר האנושי, והמיפוי של המודל האנושי הנפוץ והרווח, מאפשר ללחוץ בקלות על ״כפתורים״ בנפש האנושית, באמצעות גירוי והפעלה של מנגנונים נפשיים בסיסיים המעודדים את התגובה הרצויה. בכך נוצרים באופן יזום טרנדים, מגמות בדעת הקהל, העלאה לתשומת הלב הציבורית של נושאים ספציפיים, מחאות ואף עימותים וקונפליקטים בין מחנות ושכבות בתוך האוכלוסיה.

אנחנו מוקפים בגורמים היודעים ללחוץ על המתגים המתאימים בנפש האנושות על מנת להפעיל את הרגשות האנושיים ולהפיק מהם מערכת תגובות: ללבות רגשות של הזדהות, רחמים, סולדיריות ורצון לסייע, וגם להעצים ולתדלק רגשות של כעס, שנאה, תסכול ואלימות.

אנחנו מוצפים במידע עד שכבר לא ניתן להבחין מה אמת ומה שקר.

הטכנולוגיה מאפשרת לנפק חדשות-כזב (פייק ניוז) ואף ליצור סרטי וודיאו מזוייפים ולשים דברים בפיהם של דוברים, כך שיראו אמיתיים לגמרי אך למעשה נוצרו באמצעות הדמיות מחשב מתוחכמות ודגימות קול הלקוחות מרחבי הרשת (חפשו את המושג deep fake video).

המרחב הווירטואלי, ההופך חלק בלתי נפרד מן החיים האנושיים, הינו מרחב שנדרש ללמוד להתנהל בתוכו, להתמצא בו, לשמר אוריינטציה ובעיקר – לזהות את גורמי ההשפעה השונים, ולשמר זהות עצמית אשר אינה מוטה, מגיבה או מופעלת כבובת מריונטה על ידי בעלי האינטרס.

בני האנוש נדרשים להתפתח אל מעבר לתבנית הנפשית האנושית הרווחת בקרב הציבור הרחב, להתפקח, להרחיב את התודעה, לשנות את נורמות ההתנהגות וליצור טרנספורמציה אשר תשחרר אותם ממערכות ההשפעה וההטיה.

❀❀❀

אם האנושות רוצה להצליח ולהתמודד עם כל אשר תיארתי, היא חייבת להיגמל מתפישת העולם האנוכית, המקוטבת והנפרדת, מדעות קדומות ותבניות מחשבה מגבילות, להתבגר רגשית ולהתפתח מן המנעד הרגשי המוגבל הנתון בקלות לתמרון והשפעה, מכיוון שהוא נוטה לקיטוב, חוסר יציבות וצורך במילוי ובהזנה רגשית.

זהו תהליך של אבולוציה שבו הרגש האנושי נדרש להתפתח אל עבר מנעד רגשי חדש, שבו הרגש האנושי הרווח הינו רגש של חמלה, אהבה, אחדותיות ומאור פנים. מנעד רגשי שיש בו עצמאות רגשית וחוסן רגשי אשר מונעים את ההשפעה השלילית ואת ההתמכרות לרגשות טעונים וסוערים המבקשים פורקן.

חשוב להבין כי השאיפה לפורקן רגשי, פועלת לשני הכיוונים, הן כרגשות שליליים וסוערים המובילים להתלהמות, כעס, הטחה ושנאה והן כרגשות חיוביים המובילים להזדהות, התרגשות וריגוש, הצפה רגשית, שמחה גדולה וגם תחושות של כאב וצער.

הנטיה האנושית הרווחת לקיטוב, המעורר תחושה של ריגוש וחיות, הנהיה אחר יצרים ורגשות היוצרים חוויה של פורקן וקטרזיס, האלימות המודחקת המבקשת ביטוי, ההתמכרות לחוויה רגשית שיש בה תחושה של הנאה, משמעות וערך, המיקוד בעצמי האנוכי והצורך שאינו יודע שובע במילוי עצמי, הולידו מערכות השפעה גלויות וסמויות המנווטות את דעת הקהל ואת התודעה הקולקטיבית ויוצרות מגמות מתוכננות וצפויות מראש.

❀❀❀

◾ תכניות ריאליטי – מהנדסות מוצר על פי פורמולות שנועדו למכר את הצופה ולהזין אותו בתפישת עולם ונורמות הלוכדות אותו במעגל סגור ומעצימות את אבדן הזהות האותנטית ואת הנהיה אחר מודלים רעיוניים מעוותים ההופכים לנורמה פופולארית.

התוצאה ההזויה והמעוותת ביותר של תרבות הריאליטי, הינו נשיא ארה״ב דונלד טרמפ, המשקף באופן חד ומטלטל את התודעה הציבורית הרדומה והמעוותת שהינה תוצר של גניבת התודעה ועיוות הדעת.

תוצר נוסף, הינו פליטי תכניות ריאליטי, ההופכים מובילי דעת קהל, שעיסוקם שימור המעגל הסגור של מיסוך תודעת המונים באמצעות נהיה חטטנית אחר חיים של אחרים, תוך אימוץ מודלים של יופי, צריכה, וגישה לחיים שהינם שטחיים ומעוותים ופעמים רבות נטולי כל מהות או משמעות.

◾ תאגידים – מהנדסים ומייצרים מוצרים שרבים מהם איננו באמת צריכים, ומשווקים אותם בדרכים מתוחכמות.

אנו חשופים באופן מתמיד לזרם על סופי של מידע מגמתי: תמונות, מילים, רשמים, פרסומות גלויות או סמויות, מובילי דעת קהל, המשפיעים כולם על התת מודע ועל תפישת הזהות העצמית ונועדו לתחזק את השאיפה המתמדת למודלים מעוותים של יופי ולייף סטייל ולהעצים את מעגל הצריכה העל סופי הניזון מן המודלים המעוותים, מזיק ופוגע בדימוי העצמי ובנפש ומכלה את משאבי כדור הארץ.

◾ אמצעי תקשורת – מקדמים רעיונות ואג׳נדות הלוכדות את התודעה בנרטיב הממסך מלראות את התמונה הרחבה ואת המתרחש מאחורי הקלעים.

הסיקור המוטה, המאבק על רייטינג והקשר ההדוק לבעלי הון, הופך את אמצעי התקשורת למלכודות המפילות בפח ציבור רחב ההולך שולל אחר מידע מנווט לצורך, המעניק פעמים רבות לגימטימציה למגמות ההופכות לנורמה.

זהו תהליך מתמשך המחליש את הציבור ככוח משפיע, יוצר מהלכים מתזומרים היטב של הפרד ומשול, שיסוי ופילוג ובכך הסבה של תשומת הלב למאבקים פנימיים והחלשה של יכולתו של הציבור להתנהל מתוך ערות, איחוד כוחות ופרואקטיביות.

◾ הרשתות החברתיות - הפכו כר פורה למידע מומצא, שקרי ומגמתי, ולתוכן מפלג מקטב ומעודד אלימות, זאת מתוך רצון ללכוד את האדם בגלילה אין סופית, המנווטת על ידי אלגוריתמים המעודדים התנהגות פוגענית ואנטי חברתית, על מנת להפיק רווח. (כתבתי על כך בהרחבה בפרק הראשון).

כיצד מתנהלים עם כל ההשפעות הללו❓ איך ניתן לשמר את החופש האישי, את הייחודיות, את הזהות האותנטית❓

בפרק הבא אדבר אתכם על הצורך ״לצאת מן הכלל״ על מנת לא להפוך לחלק מן העדר, הצפוי מראש והנתון להשפעה, ועל חשיבות תהליכי הטרנספורמציה המחברים אתכם לאנושיות חדשה, אשר אינה ניתנת בנקל לתמרון והשפעה.

שלכם בהרבה אהבה ורצון

לוהאריה