מי באמת מנווט לכם את החיים? המדריך להכרה פעילה - חלק 1

לוהאריה | 07.06.2020

בטור הזה, אני רוצה לדבר אתכם על החופש שלכם.

על החופש האמיתי, שבו אתם נקיים מהשפעות, ומסוגלים לעצב את התודעה שלכם כרצונכם, מתוך מודעות ערה וללא השפעות סמויות אשר אינכם ערים להן.

חילקתי את הטור לארבעה חלקים כדי שייקל עליכם לקרוא, להכיל את הרעיונות המובעים ולהביא אותם אל חייכם כמסקנות שניתן לכם ליישם על מנת להתנהל בעולם המשתנה לנגד עינינו בצעדי ענק.

כאנושות, אנו מצויים בצומת דרכים משמעותי: האם נצמח כחברה המאפשרת מגוונות, הפריה הדדית חופש ביטוי, ייחודיות ובחירה חופשית או שנהפוך לציבור נשלט, ממוסך, מנוהל ונטול חופש בחירה.

שתהיה לכם קריאה מקדמת ומעצימה

שלכם באהבה רבה 🧡
לוהאריה

❀❀❀
 

חלק 1 - החיים בעולם רווי במערכות השפעה

המאה ה-21, הינה עולם רווי בהשפעות גלויות וסמויות, המעצבות את התודעה ומפעילות את האדם כאשר הוא מודע לכך, אך גם מבלי שהוא מודע לכך.

ההשפעה הסמויה הולכת ומתגברת מבלי שהאנושות מוכנה להתמודד עם כללי משחק חדשים שבהם תאגידים, גורמים פוליטיים ובעלי אינטרסים אחרים, משחקים בתודעה האנושית, מתמרנים אותה ומנווטים אותה, כל זאת מתוך יכולת לחזות ולצפות, מבעוד מועד, את התגובה והתוצרים ההתנהגותיים.

הגורמים אותם אני מתארת מחזיקים לא רק ביכולת תימרון תודעה והשפעה עליה באמצעות מסרים גלויים וסמויים, אלא הם בעלי פרספקטיבה ויכולת לאמוד תהליכים ארוכי טווח, לחזות מגמות ובכך לנווט תודעה קולקטיבית ולהשפיע עליה להתפתח בכיוון הרצוי להם ואשר משרת אותם.

הגורמים הללו מסוגלים לחזות מגמות באמצעות מודלים סטטיסטיים המקושרים למיפוי הנפש האנושית ומסוגלים לתכנת קמפיינים ונקודות השפעה מדוייקות על התודעה הקולקטיבית.

ניתן לדמות זאת להטלה של אבן אל תוך אגם, תוך יכולת מדוייקת לחזות את האדוות שהטלת האבן תיצור.

אם נמשיך בדימוי הטלת האבן אל אגם, הרי שהגורמים הללו מסוגלים ״לזרוק אבן״ אל תוך ״אגם התודעה האנושית הקולקטיבית״ ולאמוד במדויק את האדוות שאותה אבן תיצור - משמע, ליצור אירוע ולזהות את האדוות שאותו אירוע יצור בתוך התודעה האנושית.

אותם גורמים יכולים ללכוד את התודעה במעגל סגור היוצר הזנה של הדחפים, היצרים, הרגשות והמחשבות, באופן ממכר ומשתק כל אפשרות לאנליזה עצמית תבונית.

❀❀❀

החשיפה המתמדת לרשתות החברתיות, לערוצי בידור ומדיה ולאמצעי התקשורת השונים, נוגעת לא רק במודע אלא גם בתת המודע ושולטת בהרבה מן הבחירות וההתנהגות של רבים מבלי שהם בכלל מודעים לכך.

השבוע קראתי ב- TheMarker Online על כך שבסוף מאי פירסם "וול סטריט ג'ורנל" תחקיר שהראה כי האלגוריתמים של פייסבוק, מעודדים ומעצימים התנהגות פוגענית ואנטי חברתית למטרת רווח.

על פי הכתבה, דו"ח פנימי של פייסבוק מ-2016 הראה כי: "64% מכלל הקבוצות הקיצוניות הצטרפו הודות לכלי ההמלצה של החברה".

מסמך פנימי מ-2018 מצא כי "האלגוריתמים מנצלים את המשיכה של המוח האנושי לפילוג וקיטוב" והזהיר כי אם לא יפקחו עליהם, הם ייהפכו למרושעים יותר ויותר כדי למשוך עוד משתמשים.

מסמך פנימי אחר מצא כי "האלגוריתמים מעצימים משתמשים שמבלים 20 שעות בפלטפורמה ומעלים תוכן מסית באמצעות משתמשים שאולי אינם בני אדם כלל כי אם בוטים....״

המידע המתואר בכתבה הזו מצביע על המגמות אותן אני פורשת בפניכם ומדגיש עד כמה הן מסוכנות לעיצוב דמותה של החברה האנושית במאה ה-21.

רבים מבני האנוש אינם מודעים להשפעה עליהם או לתמרון התודעתי שנעשה עליהם, אך יתרה מזאת, אינם מעוניינים לשנות את המצב, מכיוון שההשפעה והתמרון המתוארים מזינים את היצרים והדחפים שלהם, מאפשרים פורקן וביטוי לרגשות ומחשבות שליליים וממלאים את החוסר הפנימי בהזנה על סופית של מידע ממכר וממסך המעמעם את החוויה הפנימית של חוסר משמעות, תסכול, בדידות וקושי.

בעולם גדוש ורווי בהשפעות, נדרשת יכולת לברור מה נכנס אל התודעה ואל ההכרה ומה מנופה ממנה ואינו עובר את שומר הסף של התודעה האישית.

מיהו שומר הסף של התודעה האישית❓ על כך בפרק הבא.