מה בין ערכים לנסיגה קוגניטיבית

לוהאריה | 20.07.2020

לאורך הדרך אני כותבת רבות על חשיבותם של ערכים כבסיס לקיום הרמוני, הן כפרטים והן כחברה.

יתירה מזאת, לא פעם הדגשתי כי האבולוציה של חברה והיכולת שלה לשרוד תהפוכות ומשברים, נובעת מן המוכנות לבחון את הערכים, לשפר ולשכלל אותם, וליצור אבולוציה שלהם התומכת בכל פעם מדרגה חדשה.

ככל שהמאורעות סביבנו מקצינים, אנו ניצבים כחברה בפני צומת דרכים משמעותי המאלץ אותנו לעשות חשבון נפש, להתפקח ולהגדיר מחדש את סדרי העדיפויות שלנו.

בטור הזה, ארצה להביא אליכם את ההבנה מדוע ערכים הם מרכיב חשוב ביכולת לקיים אבולוציה, להתפתח, לשמר צמיחה קוגניטיבית בתוך המציאות של המאה ה-21, לשגשג ולקיים חיים של הרמוניה, איזון והתחדשות.

▪️ ▪️ ▪️

התנועה אל תוך המאה ה-21, טומנת בחובה שינוי גדול. זהו שינוי שבסיסו האצה טכנולוגית הנוגעת בכל תחומי החיים ויוצרת נסיקה בכמות המידע שאליו אנו נחשפים.

עולמות ווירטואליים מתקיימים לצד העולם הפיסי ובאים לכדי ביטוי בעלייתן של הרשתות החברתיות, ריבוי מידע בערוצי האינטרנט השונים, אתרים לקניות און ליין, עולם הגיימינג והמציאויות הווירטואליות ועוד ועוד ערוצי מידע והשפעה הזורמים את תוך התודעה ומשפיעים עליה.

היכולת להתנהל במודע ומתוך אוריינטציה בתוך גודש המידע וריבוי הממדים, הינה יכולת נרכשת, המאלצת את המוח והקוגינציה האנושית לעבור אבולוציה והתאמה.

אלו אשר אינם משכילים להתפתח אל תוך השינוי המתואר, מוצאים עצמם מתומרנים ונשלטים על ידי מהנדסי תודעה המשחקים במחשבה ובמוח שלהם על מנת להשיג שליטה ותמרון: השפעה על תפישת המציאות, השפעה על הדימוי העצמי, השפעה על הזהות העצמית, השפעה על הדעה הפוליטית, השפעה על הרגלי הצריכה, השפעה על סגנון החיים וכו׳

▪️ ▪️ ▪️

כבר בימנו ניתן לזהות את המגמה הזו: אנשים רבים מצויים בירידה ביכולת הקוגניטיבית שהינה תוצר של חשיפה לסביבת המציאות החדשה.

הנסיגה הקוגניטיבית, מתבטאת בחוסר יכולת להכיל מידע או ידע רחב ומורכב, היעדר יכולת להתמקד, קוצר רוח וצורך בגירוי מנטאלי מתמיד, שטחיות, טשטוש, מיסוך, קהות, והיעדר אומדן עצמי.

הנהיה של חלקים רחבים בציבור אחר ממסכי תודעה חוקיים ולגיטימיים הפכה נפוצה:

ערוצי הטלויזיה המסחרית מנפקים פורמולות שטחיות וממכרות, המעצימות את הירידה ביכולת הקוגניטיבית ומעצימות מציאות פיקטיבית שהמסגרת הערכית שלה מסולפת. זוהי מציאות התומכת את הנהיה אחר נרטיב אותו מספקים בעלי השליטה על ערוצי המידע.

כוכבי רשת מפיצים ברשתות החברתיות תדמית בדויה ואשלייתית, היוצרת אצל רבים מודל השראה מעוות ונבוב, המשפיע על דימוי הגוף ועל הדימוי העצמי ומעודד שאיפות למימוש אישי שאין בהן חזון או ערכים והן ממוקדות בהדוניזם, אנוכיות, בורות, ניתוק ושטחיות.

המציאות אינה מוחלטת. היא מרובדת ומורכבת. הנסיגה הקוגניטיבית מעודדת תפישת מציאות מוחלטת, רדודה ודיכוטומית ובכך היעדר יכולת לתפוש את המציאות המורחבת והמרובדת ולהיפתח לאפיקים חדשים וממדים נוספים של מחשבה, מערכות אמונה, תודעה וידע.

בכך חלקים נרחבים בציבור הופכים קלים לתמרון ושליטה וחווים נפילה תודעתית, שחיקה מוסרית והתדרדרות ערכית.

▪️ ▪️ ▪️

תהליך אבולוציה טבעי טומן בחובו מעבר ממדרגה תודעתית אחת לזו הבאה אחריה ודורש אבולוציה של הערכים עליהם משתיתה עצמה החברה ועליהם היא מסתמכת לשם קיומה.

ערכים מבטאים סף תודעה.

ערכים מביאים, באמצעות מילים ושפה, מראה מקום שניתן לשאוף אליו על מנת לבטא אנושיות ראויה המסייגת את הדחפים החיתיים, מקנה עדיפות לעולם רוחני ותודעתי וממצה את המיטב מן הנפש האנושית.

זהו מראה מקום היוצר אמת משותפת, מוסכמה אשר מחברת את הגוונים והגישות השונות ומאפשרת להם לפעול בשיתוף פעולה.

ערכים משרטטים מסגרת בתוכה ניתן לאדם ולחברה לפעול על מנת להגשים את החזון ולבטא את המהות והמשמעות.

לכן, קיימת חשיבות אקוטית לקיומו של סולם ערכים, המהווה את הבסיס בעבור כל שכבות החברה.

▪️ ▪️ ▪️

אך יתרה מזאת, ערכים הם הבסיס באמצעותו ניתן לבנות את המסוגלות המנטאלית להתמודד עם המגמות המתוארות שתלכנה ותתעצמנה ככל שנעמיק אל תוך המאה ה-21 והעידן החדש.

סולם ערכים מהווה קונסטרוקציה מנטאלית, המאפשרת לייצב את המחשבה באמצעות ערכים המהווים עוגנים מנטאליים בתוך עולם גדוש במידע ובמערכות השפעה.

ההכלה של ערכים, ההגות בהם וטיפוח המהות והמשמעות שהם מביעים, יוצרים צמתי מידע במערכת המחשבתית, אשר מסייעים, לפענח, להכיל, לעבד מידע ולסנן אותו, בהתאם למדדים אותם מכתיב סולם הערכים, אמות המידה שהוא מכתיב ומראה המקום שהוא מעניק.

זהו תהליך המתחיל בהכלה של הרעיוניות והתודעה העומדים בבסיס הערכים. הדבר משנה את מערכות ההולכה במוח האנושי ומשפיע על תבניות המחשבה, על השכל ועל ההיגיון. מתוך מערכות התרגום והפיענוח המנטאלי כך משתנות ונוצר שינוי בתפישת המציאות.

כאשר אדם מחובר לערכים, היכולת הקוגניטיבית שלו מתועלת כלפי עיסוק בעיקר.

במצב זה, המוח מנפה ביעילות את הטפל (כל מה אינו תואם את העוגנים המנטאליים של הערכים ואת אמות המידה שהם מציבים) ומאפשר לתודעה להישאר צלולה ופתוחה ולמודעות הערה להתקיים, גם בסביבה סוערת ובלתי יציבה.

הערכים, המהווים עוגנים מנטאליים, מאפשרים לכוונן את המחשבה, כך שהיא יוצרת אומדן מציאות בהיר, נקי מהשפעות והטיות. האומדן מתאפשר מכיוון שהערכים מהווים נקודת התייחסות יציבה, המהווה מראה מקום יציב והמשכי.

▪️ ▪️ ▪️

ההתבוננות על העצמי, דרך העוגנים המנטאליים של הערכים, מאפשרת אומדן עצמי, בקרה עצמית ויכולת לשפר את אופייני ההתנהלות וסגנון החיים כך שיהא מותאם לערכים ויגבה אותם ויבנה גשר בין אמות המידה לבין ההתנהלות הלכה למעשה.

לשם הדוגמא, כאשר האדם מחזיק בערך של ״טוהר המילה״, זהו עוגן מנטאלי היוצר נקודת התייחסות קוגניטיבית המסוגלת לנפות מתוך בליל המידע את כל ההקשרים שיש בהם רכילות, השמצה, שקרים, אלימות והתלהמות מילולית וכד׳.

בכך המוח והמערכת הקוגניטיבית פנויים לעבד מידע אשר נקי מן ההקשרים הללו.

זהו תהליך שבו החיבור לערך ״טוהר המילה״, מתווה עבור האדם מסגרת התנהלות הדוחה ומנפה מידע שאינו עומד בקריטריונים של ״טוהר המילה״ והנפש נותרת נקיה מהשפעות היוצרות פעמים רבות שילהוב של המערכת הרגשית ומיסוך של המחשבה על מנת לשלוט ולתמרן את האדם.

▪️ ▪️ ▪️

החיבור לערכים ולעוגנים המנטאליים שהם יוצרים, מבססים תשתית קוגניטיבית ובה הנחות יסוד לחיים שניתן לאמץ אותן על מנת לחיות חייים מלאים ומועצמים.

התשתית הזו הינה רשת ביטחון המאפשרת הן לאדם והן לחברה שהינו חלק ממנה להתפתח, לצמוח ולהגשים חזון לכדי ממש.

החיבור לערכים, היכולת לפתח אותם בהתאם לרוח הזמנים וההישענות עליהם כתשתית הינם המפתח לאבולוציה של החברה האנושית וליכולת שלה לשרוד ולהמשיך להתקיים במאה ה-21 המבשרת על תחילתו של עידן החדש.

תחשבו על זה... 

שלכם באהבה 🧡
לוהאריה