התשובות לשאלות הן פנימה - טיפוח הערך העצמי : חלק 3

לוהאריה | 15.01.2020

 שינוי גישה
 

על מנת לפתח ערך עצמי ולהיגמל מן ההרגלים של חיפוש הערך העצמי בעולם שבחוץ, נדרש לשנות גישה.

זהו תהליך הדורש מחוייבות והתמדה שבהם אתם מבססים בהדרגה את הערך העצמי שלכם, על ידי נגיעה במרכיבים הנפשיים השונים הפועלים בתוככם.

ביסוס הערך העצמי יוביל אתכם למסע התרועעות וחקירה את כוחות הנפש השונים המרכיבים ויוצרים את מי שאתם, שינוי של הגישה כלפיהם ויצירת חלופות התומכות את הערך העצמי שלכם.

חשוב לי ממש שתכירו בכך שאתם יכולים ליצור זאת!

הכל עניין של מיומנות נפשית נרכשת, המתפתחת ככל שאתם:

✅ מוכנים לגעת בנפש שלכם
✅ לומדים להקשיב למה שהיא מבקשת לומר לכם
✅ לומדים לזהות, להבין ולפענח את הכוחות הפועלים בה
✅ מגדירים לעצמכם דרישה ורצון המהווים את המצפן שלכם, המנווט דרככם בתהליך של צבירת מיומנות ורהיטות נפשית.
 

שינוי הגישה נובע מהתפקחות והבנה שעל מנת להיות אדם המאמין בעצמו, בוטח בעצמו, יודע לאמוד את עצמו באובייקטיביות, ומחובר לעצמו בנינוחות פשוטה, עליכם לזהות את הגורמים אשר מונעים מכם את מצב ההוויה הזה, לשנות גישה כלפיהם ולהחליף אותם באופן מודע בגורמים אשר תומכים אתכם.

בשינוי הגישה עליכם ליצור כמה הסכמות ביניכם לבין עצמכם:

✅ הסכימו לשנות את תפישת העולם שלכם – איזה תפישות יש לי הפוגעות בערך העצמי שלי?

✅הסכימו ליצור שינוי בהתניות, הרגלים והתמכרויות שבהם אתם פונים לחפש תשובות והזנה בחוץ – איזה הרגלים יש לי המבוססים על תחושת חוסר, חולשה, היעדר ערך, פחד להיכשל, חיפוש אחר משוב, מילוי והזנה מבחוץ וכו?

בכל פעם שאתם מזהים הרגל שכזה צרו הפסקה מתודית והפנו את השאלות או את האנרגיה פנימה אל עצמכם. אח״כ תרגלו פניה החוצה אל האחרים ממקום שיש בו עצמאות, עוצמה, לצד פתיחות וסקרנות לקבלת הפריה, פרספקטיבה נוספת והשראה

✅הסכימו להתחיל ולטפח את המרחב הפנימי, ואת העצמי שלכם בכללותו, את הנפש, הגוף, המחשבות, הרגשות, כך שתוכלו להרגיש ערך עצמי בלתי תלוי – כיצד ניתן לי להעניק לעצמי משוב חיובי? כיצד אני יכול לטפח את הנפש שלי, את המודעות שלי, את הפנימיות שלי? את עצמי? את הגוף שלי?

✅הסכימו להתחייב ביניכם לבין עצמכם לקיים עם עצמכם דיאלוג מעצים ותומך – התחייבו ליצור תקשורת עם עצמכם שיש בה כנות, ישירות, אומדן עצמי בהיר ונטול שיפוטיות שמאפשר לכם לקיים שיח פנימי תבוני וער.

התחייבו להעניק לעצמכם משוב חיובי, לזהות את ההישגים, לזהות את כל השפע שכבר מתקיים ולהודות עליו ולהעצים את כל מה שיוצר בתוככם תחושה של בהירות מחשבתית ורגשית וגיבוי עצמי.

 המלצה שלי אליכם: נסו לקבוע דייט עם עצמכם... הגדירו לעצמכם פגישה עם עצמכם שבה אתם משוחחים עם עצמכם בקול רם.

כאשר המחשבות והרגשות כלפי עצמכם מבוטאות במילים מדוברות, יהיה לכם קל הרבה יותר לזהות את היחס שלכם כלפי עצמכם ולהעצים אינטימיות, כנות, אמפתיה, קבלה עצמית ואהבה.

✅ הסכימו לאמץ את האקסיומה שאתם מתחייבים לא לערער עליה בפני עצמכם: ״התשובות לשאלות הן פנימה ומשם כבר אפשר לנוע קדימה״. אימוץ האקסיומה כנקודת מוצא והנחת יסוד ממנה אתם יוצאים אל חייכם, תנטרל הרבה מהרעש שהאגו יכול ליצור, תרגיע מאבקים פנימיים, תעצים את המובהקות שלכם ותאפשר לכם למקד את הרצון שלכם ואת האנרגיה שלכם בתהליך הביסוס של הערך העצמי ובפיתוח המיומנות הנפשית התומכת זאת.

✅ הסכימו להשתנות – פעמים רבות מתקיים רצון לבסס שינוי אך בפועל האדם אינו מוכן לוותר על הרגלים, התמכרויות ומניירות אשר מזינים את האגו ואת משחקי התפקידים השונים שהוא יוצר בחיים.

לכן, על מנת לבסס את התהליך שתיארתי, נדרש לכם בכנות ואומץ להסכים להשתנות, להמיר את הזהות העצמית הנוכחית שלכם בזהות חדשה, אשר תלך ותתעצב תוך כדי התהליך, ותפגיש אתכם עם היבטים רחבים הרבה יותר של מי שאתם, אשר טומנים בחובם ערך עצמי טהור ופשוט, שיש בו עוצמה לצד ענווה, יצירתיות וסקרנות והרבה-הרבה שקט ורווחה.

הכל טמון בפנימיות שלכם.

הכל נמצא שם.

הפנימיות שלכם היא כמו תיבת אוצר.

רק נדרש לפנות פנימה אל תיבת האוצר הזו, ללמוד כיצד לפתוח אותה, לגלות את כל האוצרות המצויים בתוכה ולהסכים להתנסות בכל שפע האפשרויות הטמונות בה המסייעות לפתח גישה חדשה, מיומנויות חדשות, ותפישה עצמית חדשה.

ההכרה כי ״התשובות לשאלות הן פנימה״ מובילה למוכנות כנה להכיר בכך כי העולם שבחוץ אינו קובע מי אתם, אלא המציאות שבחוץ משקפת לכם את העולם הפנימי שלכם, לחיוב ושלילה.

בפרק הבא – טיפוח תכונות נפשיות המעצימות את הערך העצמי.

לוהאריה

חלק 1 - איכויות נפשיות המקנות ערך עצמי
חלק 2 - הפגיעה בערך העצמי לאורך החיים