הערך "דע את עצמך"

גיא טילינגר | 11.09.2019

בזמנים שבהם השינוי מואץ, טוב מדי פעם לעשות עצירה ולהגות בערכים שמלווים אותנו בתהליכי הגדילה וההשתנות שלנו ולראות עד כמה אנחנו ערים להם, במה התחדשנו ביחסנו אליהם, כיצד נוכל להיתרם מהם בקומה חדשה.

אחד מהערכים שבחרתי להגות בו הוא מן הראשונים שלמדתי לעבוד איתם עם כניסתי לתהליכי ההתפתחות הערך "דע את עצמך", הוא אולי ייתפש טריוויאלי לכל מי שפוסע בתהליכי השתנות אך הגות בו פתחה בפני את עומקו, ייחודיותו והיופי שבו, אם בא לכם אתם מוזמנים להצטרף להגות שיצרתי.

"דע את עצמך" אפשר לי בתחילת דרכי תהליך של היכרות פנימית, רכישת פרספקטיבה חדשה על חיי, על הדרך בה אני פועל, על עולמי הפנימי. הוא אפשר לי להכיר מנגנונים שמתקיימים בי ואיזו השפעה יש להם על חיי.

הוא הוביל אותי למסע גילוי עצמי שנמשך עד היום. היופי שמצאתי בערך היה שככל שהתמסרתי אליו נחשפתי לגילויים חדשים בתוכי ולעוד ועוד רבדים בעולמי הפנימי.

בשלבים הראשונים נחשפתי דרכו לעולם של הכוחות שהיו קיימים בי כמו פחד, כאב, כעסים, הוא אפשר לי להבין ולזהות מתי הם עולים ולבחור לא להיות מנוהל על ידם.

בשלבים מתקדמים למדתי להכיר מנגנונים עמוקים יותר שגרמו לתגובות הללו, כמו תפישות עולם שאחזתי בהם, דימוי עצמי, דרכי חשיבה על החיים ועוד...

כאשר עלה כעס יכולתי לשאול את עצמי מדוע אני כועס? מה עומד בבסיס הכעס? אילו תפישות? הפענוח לשאלה אפשר לי לדעת את עצמי, להתיר את המנגנון והמטען שהתלווה אליו וליצור שינוי.

לדוגמא הבנתי שכעס עלה בי כאשר דברים לא קרו לפי תכנית שרציתי שתקרה... אנשים לא הגיעו בזמן, לא הספקתי להכין עבודות עד ליעד שהצבתי לי ועוד... מוכר לא?...

כאשר שאלתי את עצמי מדוע אני כועס, נחשפה בפני תפישת עולם שאומרת "אם דברים לא מתנהלים לפי התכנית, זה מאיים על היכולת שלי להתמודד עם הלא ידוע". בעצם למדתי שהכעס הוא תוצר של מצוקה פנימית ופחד שלא אוכל להתמודד. ההבנה הזו אפשרה לי ליצור שחרור ולהכניס חופש חדש לחיים.

היכולת לעבוד עם הערך "דע את עצמך" מתחילה בהסכמה ללמוד לשאול שאלות ולהיות בסקרנות מתמדת לגבי התשובות שיגיעו, ככל שנעמיק לחקור יחשפו עולמות ורבדים פנימיים שלא היו גלויים בפנינו קודם לכן.

הדגש הוא על הסכמה להיפגש עם המקומות הללו בגובה העיניים, בפשטות, ללא תנאים, תלות בתוצאה או הגדרה עצמית והסכמה לקבל שהם חלק ממה שמתקיים בי.

רובד נוסף שניתן להכיל בערך "דע את עצמך" מבקש לתמוך אותנו בתנועה של התחדשות, הוא מסייע לנו לעורר מקומות חדשים - איכויות שברצוננו להכיל על עצמנו שלא עשינו בהם שימוש קודם לכן לדוגמא להיות יותר תקשורתי, לבטא יותר רגש, אולי להיות נדיב?

בשלב זה "דע את עצמך" יתמוך אותנו בעזרת מיומנויות הזיהוי העצמי שרכשנו וההיכרות עם עצמנו, הוא מזמין אתנו לזהות רצון חדש, או אופיין ביטוי חדש שנובע מתוכנו, לתרגל הקשבה אליו, להתרועע עמו וללמוד לגבות אותו כדי שיהפוך חלק מחיינו.

שימוש במיומנויות החקירה והזיהוי בעבודה פנימה תומכים את היכולת בתהליך ההתחדשות לזהות קולות ישנים מול חדשים, מערכות בלימה כמו פחד, קטנות, ספק עצמי אל מול כוחות של התחדשות כמו חיוביות, שלום פנימי, רצון ובכך לבחור להיכן נפנה את המשקל, האם לישן או לחדש?

היכולת לעבוד עם הערך ולהיחשף לממדים חדשים בתוכנו מזמינה אותנו לכנות פנימית ויושרה, זה מתאפשר בקלות כאשר אנחנו לומדים להיות בקבלה עצמית, אהבה ואמפתיה כלפי כל מה שנגלה לנו גם אם זה לא הכי נעים, מקובל או נחשב ראוי.

הערך "דע את עצמך" מוביל אותנו להרחבת ההכלה העצמית והעצמת הנוכחות, הוא מזמין לראות את עצמנו כאין סופיים, ככאלה שניתן לנו לחשוף מפנימיותנו כל פעם רובד נוסף, להכיל אותו ולהשתנות בתנועה אל עבר מדרגה חדשה של מימוש והגשמה.

ממליץ לעשות שימוש ❤️