הממדים ואנחנו

לוהאריה | 11.08.2019

מה הקשר בין ממדים, נסיעה בזמן, שכבות בצל וטיול בעיר מרובת רחובות ורבעים?
כיצד אנחנו תופשים את הממדים השונים והאם הם נגישים?
כל זאת ועוד בחבילת תודעה זו

 

המציאות שסביבנו – מרחב מרובה ממדים

אנחנו חיים במציאות מרובת ממדים.

ממדי המציאות אינם רחוקים מאיתנו ומצויים אי-שם בחלל, אלא קרובים עד מאוד, מתקשרים עם הפנימיות שלנו ועוטפים אותנו, כשהם שזורים במציאות הידועה והמוכרת ומרחיבים אותה אל עבר משמעויות נוספות.

על מנת להבין את משמעותם של הממדים נסו לדמיין כיצד נראה ונחווה העולם על ידי דבורה...

כעת, שנו את נקודת המבט שלכם ונסו לדמיין כיצד נראה ונחווה העולם על ידי פיל, ושוב שנו את נקודת מבטכם ונסו לדמיין כיצד נחווית המציאות על ידי דולפין.

המציאויות אותן חווים הזבוב, או הדבורה, הפיל או הכלב, הדולפין או דג הזהב - שונות זו מזו ומתקיימות בממדים שונים, שבהם תפישת המציאות שונה, תפישת הזמן שונה, וכך גם החוויה עצמה.

נסו לנוע כעת מהמקום בו אתם מצויים, ולנסוק אל נקודת המבט של אסטרונאוט המתבונן על העולם מתחנת החלל בה הוא מצוי. גם נקודת המבט הזו מייצגת ממד שונה ותפישת מציאות שונה.
 

המציאות הינה סובייקטיבית ותלויה בתפישה ובקליטה החושית והעל-חושית

המציאות שאנו חווים הינה סובייקטיבית ומשתנה מאחד לאחד, בהתאם למה שהוא קולט בחושים שלו ובתפישה שלו.

כאשר אתם ממוקדים בגלוי לחושים הפיסיים שלכם, ואומדים את המציאות באמצעות הראיה, השמיעה, הטעם, הריח והמישוש, אתם תופשים תחום מציאות ספציפי, הנמצא בתחום הקליטה של החושים הפיסיים. מאחר ותחום הקליטה של החושים משתנה בין בני האדם, וגם בין בני האדם לבין סוגי בעלי החיים השונים, נוצר מצב שכל אלו החיים בכדור הארץ חווים ממדים שונים של העולם הזה, על כל מה שיש לו להציע.

ומה אם מעבר למה שאתם תופשים בחושים שלכם כמציאות של כדור הארץ נמצאות מציאויות נוספות, שבהן עולם ארץ מקבל עוד משמעויות, ונחשפות בו עוד שכבות של מציאות שלא היו גלויות עד כה?

מהן השכבות הנוספות של המציאות? איך יוצרים ממשק אליהן? איזו חוויה הן פותחות?

התפישה יכולה להתרחב אל מעבר לחושים הפיסיים. הדבר יכול להתרחש באמצעות דלתות המצויות בנפש האדם ופותחות שער אל שכבות נוספות של המציאות שאינן נקלטות על ידי החושים.

מחשבה פתוחה, תודעה ערה, מעוף, דמיון, ידיעת לב, אינטואיציה, תחושת בטן ועוד – כולן איכויות נפשיות על-חושיות, המהוות דלתות אל שכבות נוספות של המציאות.  

השכבות הנוספות של המציאות, אלו הם הממדים.

הממדים הללו מצויים מעבר לתחום הקליטה של החושים הפיסיים, על-מנת לזהות אותם ולנהל עימם יחסי גומלין, נדרש לפתח חושים נוספים אשר מסוגלים לאמוד מציאות שאינה פיסית במובן המוכר, שהיא עדיין מציאות גשמית אך מופשטת וקלושה יותר.

כאשר מדברים על בין-ממדיות, או על ממדים אחרים המצויים מעבר לממד הגשמי המוכר, אני נתקלת, פעם אחר פעם, בהתייחסות מבטלת המתבוננת על ממדים אחרים בעין ספקנית וביקורתית, הממוקדת אך ורק בגלוי ומתעלמת מכל מה שמצוי מעבר לתפישה החושית המוכרת.

פעמים רבות, אלו המכירים בקיומם של ממדים נוספים ויודעים לחוש ברבדים נוספים של המציאות, שהינם מעבר למציאות המוחשית והגלויה, אוחזים בתפישה מגבילה הרואה את הממדים הנוספים כמרחבים רחוקים המצויים מחוץ לטווח ההשגה האנושי.

אך בפועל, הממדים השונים הנם שכבות נוספות של המציאות המצויות קרוב מאוד אלינו, מקיפות אותנו כמו גלדים של בצל, אשר ניתן לנוע בינותיהן בחופשיות רבה.

נסו לדמיין בצל, אשר העצמי שלכם נמצא בליבו של הבצל, והוא יכול לנוע דרך שכבות הבצל ולהיחשף למה שיש להן להציע. או נסו לדמיין עיר מלאה ברחובות, כאשר העצמי שלכם עומד בכיכר העיר ויכול לנוע לאיזה רחוב שיבחר וממנו לרובע של העיר אליו הרחוב מוביל.

 

כיצד ניתן להיחשף לממדים נוספים?

אם נחזור לשאלה כיצד ניתן להיחשף לממדים נוספים ולנוע ביניהם, הרי שהדבר תלוי בהרחבה של התודעה והמודעות, כך שהאדם יהיה מסוגל לתפוש ולקלוט את הממדים הנוספים, להכיל אותם ולנהל עימם יחסי גומלין באמצעות הנפש שלו - המחשבות, הרגשות, הרצונות והמעשים שלו, היודעים לתווך את הממדים למשמעות תיאורטית או יישומית.

משמע, האדם מתחיל לזהות שכבות נוספות של המציאות כאשר הוא יוצר תאימות תודעתית ותפישתית אל השכבות האלו, כך שהנפש תהיה מסוגלת להכיל את מה שיש להן להציע. בכניסה אל שכבה חדשה בתוך המציאות, נחשף ממד שמשנה את תפישת המציאות ואת הפרספקטיבה. החשיפה הזו מערערת פעמים רבות את תפישת המציאות הקיימת על מנת להרחיב אותה אל הממד הנוסף. ניתן לדמות זאת למעבר בדלת השוטפת את האדם בתחושות, הבנות, מחשבות ורגשות שהאדם לא היה חשוף אליהם עד כה, המשנים את האופן שבו האדם תופש את עצמו ואת המציאות.

רוב האנשים בכדור הארץ חיים את שכבת המציאות של הממד השלישי, זוהי המציאות ה-״פופולארית״ והרווחת ביותר.

ניתן לתפוש את המציאות הגשמית הזו באמצעות 3 ממדים על פניהם ניתן לנוע: גובה, רוחב ועומק. ההגדרה הזו הופכת את שכבת המציאות הזו למציאות תלת ממדית.

כאשר תודעתו של האדם מתרחבת ומכילה ממדים נוספים, המצויים מעבר לשלושת הממדים אותם רוב האנושות תופשת ומכירה, הוא עובר תהליך של שינוי פרספקטיבה הפותח בפניו דלתות אל רבדי מציאות נוספים.

 

המעבר ממציאות של שלושה ממדים למציאות של ארבעה ממדים – השחרור מן הלכידה בזמן

התנועה מן המציאות של שלושה ממדים אל המציאות של ארבעה ממדים היא תנועה משכבה לשכבה, בתוך הבצל מרובה השכבות, אותו תיארתי בתחילת הדברים.

הממד הרביעי פותח את הגישה אל שכבה נוספת של מציאות שהיא שכבת הזמן או ממד הזמן. המעבר מן הממד השלישי לממד הרביעי, נעשה באמצעות שינוי תפישה, הפותח באדם ממד נוסף מעבר לשלושת הממדים של רוחב עומק וגובה. כאמור, זהו ממד הזמן שהינו מרחב אשר ניתן לנוע על פניו באופן אשר אינו מוכר לבני האנוש, התופשים את הזמן ככפוי עליהם ואת עצמם כלכודים בזמן בעל תנועה קבועה.

כאשר האדם נפתח תודעתית, תפישתית ונפשית אל הממד הרביעי, הוא משנה את ההתייחסות שלו לזמן, מפסיק להתייחס אליו כנע וזורם בכיוון אחד, ותופש אותו באופן שונה המאפשר לו פרספקטיבה חדשה לגמרי ותנועה בזמן באופן שלא התקיים עד כה.

המעבר מן הממד השלישי לממד הרביעי, כרוך בשינוי בפרספקטיבה המוביל לכך שהאדם מכיר בכך שהעבר והעתיד הן רק נקודות התייחסות על פני רצף אחד שהוא רצף הזמן.

ההכרה הזו, לצד שינוי תודעתי המשפיע על המחשבות והרגשות ועל תפישת הזמן, משחררת את האדם מן הלכידה בזמן ליניארי הנע (לכאורה) בכיוון אחד, ומן ההיקשרות וההיאחזות בעבר או מן הציפייה לעתיד והתלות בו, מה שמאפשר לאדם להתקיים בזמן הווה נתון ולהיפתח אל הממד הרביעי, שבו הזמן הינו מרחב אשר ניתן לנוע בו באופן חופשי.

הממד הרביעי אינו מצוי מחוץ לאדם, אלא טמון בפנימיותו. בחיבור לממד הרביעי, תפישת הזמן של האדם משתנה כך שהזמן הופך מליניארי לספיראלי ושם נפתחת גם האפשרות, הן הפנימית והן הטכנולוגית, ״לנסוע בזמן״.

כאשר האדם פתוח לממד הרביעי, הוא מתחיל לחוות את עצמו ואת המציאות באופן חדש. הוא רואה את הקשר בין אירועים שונים הפזורים על פני חייו והם הופכים להיות מאפיזודות נפרדות ונטולות משמעות כוללת, לחלק מרצף אשר יש לו הקשר רחב ומשמעות עמוקה. זהו מצב תודעתי הרואה את הקשר העמוק שבין בחירה, תוצאה והשלכות, המאפשר לגבות את התנועה בתוך ממד הזמן כך שתהיה אחראית ותבונית.

 

מה טומן בחובו המעבר אל הממד החמישי?

 אילו ממדים נוספים יפתחו בפנינו במציאות של חמישה ממדים? או שישה ממדים?

מהם הממדים הנוספים הללו? כיצד ניתן ליצור אליהם ממשק ומה הם יחשפו בפנינו?

אם המציאות של הממד הרביעי פתחה ממד נוסף שהוא ממד הזמן, הרי שבתנועה אל הממד החמישי נפתח מרחב של קישוריות ומיידיות, המעניק לאדם פרספקטיבה חדשה לגמרי על הקשר המתקיים בין כל מרכיבי הקיום. השינוי התפישתי שעובר האדם בכניסה לממד החמישי, מאפשר לו לראות את האחדות הטמונה בכל, מה שמפוגג את הזהות העצמית הנפרדת, לטובת ראיית העצמי כחלק ממכלול. זהו עצמי חדש, מורחב, פתוח ועשיר הרבה יותר, החווה חוויה עמוקה של שייכות וערבות לכל יציר נברא, וער למיידיות של ההשפעה של כל בחירה אישית על המארג האחדותי שהאדם חלק ממנו.

אם הממד הרביעי פותח בפני האדם את מרחב הזמן ומאפשר תנועה בו, הרי שהממד החמישי פותח בפני האדם תנועה בתוך מארג החיים וחושף בפניו בבהירות את עיקרון השזירה הקוונטית שבו כל נקודה על פני ממדי הקיום, קשורה ומשפיעה על כל הנקודות האחרות באופן ישיר או עקיף.

בכניסה אל שכבת המציאות של הממד החמישי, נפתח האדם לתפישה חדשה, שבה הוא רואה את השונות והמגוונות האנושית - הדתות, הלאומים, הגזעים, ואת המינים השונים של בעלי החיים והצמחים, הטבע וגרמי השמיים, כבלתי נפרדים זה מזה אלא כחלק מישות אחת חיה שכל חלקיה קשורים זה לזה ומשפיעים זה על זה. התפישה הזו טומנת בחובה גם את ההכרה כי עולם ארץ אינו נפרד מן הקוסמוס והוא חלק ממכלול קוסמי אדיר ממדים של תבונה המתפתחת על פני מישורי קיום רבים.

הקישוריות והמיידיות הטמונים בממד החמישי, מולידים אחריות אישית ואחריות כוללת, מעורבות, ערבות ואהבה ללא תנאי, המשנים את יחסי הגומלין של האדם עם עצמו ועם סביבתו ופותחים אותו ליכולת לזהות מיני קיום נוספים אשר אינם מוגשמים בגוף הפיסי של הממד השלישי, אך מקושרים אל מארג הקיום של עולם ארץ הפרוש כאמור על פני ממדים רבים נוספים, מלבד הממד השלישי.

הרחבה נוספת על המעבר לממד החמישי
 

תנועה בין ממדית

התנועה בין הממדים הינה בראש ובראשונה מסע המתרחש בפנימיות שלכם.

אם נחזור לדימוי שבתחילת דבריי, נסו לדמיין את עצמכם עומדים בכיכר המצויה במרכזה של עיר. את כיכר העיר בה אתם עומדים, אתם מכירים היטב. מן הכיכר מתפצלים רחובות רבים המובילים לרבעים ואזורים שונים של העיר, אשר את חלקם אתם מכירים ובחלקם טרם ביקרתם.

בדיוק באותו אופן פועל המרחב הבין ממדי. ניתן לראות את הממדים השונים כרחובות המתפתלים וקשורים זה לזה בתוך עיר גדולה ומרובת רובעים. המעבר בין ממד לממד כמוהו כלקיחת פניה מרחוב אחד לרחוב אחר, כאשר אתם תמיד יכולים לחזור לכיכר העיר - אל העצמי שלכם אשר בו טמון השער אל הממדים השונים.

אם נמשיך את הדימוי, הרי שבתנועה בין הממדים, אתם פוסעים ברחוב אחד, ופונים פניה חדה, והנה אתם ברחוב אחר, שונה מאוד, המוביל לאזור חדש.

בכל רחוב החוויה היא שונה, האווירה היא אחרת, המראות הנחשפים ייחודיים.

בתנועה בין הרחובות אינכם שוכחים את כיכר העיר. אתם גם זוכרים היטב את הרחוב ממנו הגעתם המוביל לכיכר העיר, אך אינכם מזוהים איתו והוא אינו מגדיר אתכם. הוא רק רחוב אחד בין הרבה מאוד רחובות, שכולם חלק מעיר מרובת רובעים, שכבות וממדים.

כאשר אתם מבקשים ליצור תנועה בין ממדית, אל תנסו לברוח מן הממד השלישי, לעזוב את הגוף שלכם ולהיכנס למצב מדיטטיבי הלוקח אתכם רחוק מכאן. נסו להביא את הממדים אליכם, לכאן, אל ההוויה האנושית שלכם, לטייל בין הרחובות השונים הפתוחים בפניכם ולהיחשף לרבעים חדשים.

בכך תוכלו לפתוח את הדלתות בין הממדים כך שיתממשקו אל הממד השלישי ואל האנושיות שלכם וינהלו עימם יחסי גומלין. כאשר תעשו זאת תמצאו כי הממד השלישי, המוכר והידוע לכם היטב, נצבע בצבעים חדשים ונשטף בפרספקטיבה המגיעה מן הממדים הגבוהים יותר.

תחילה החוויה תהיה מופשטת אך בהדרגה היא תיספג אל האנושיות שלכם ואל חיי היומיום שלכם ותביא אל חייכם משמעויות חדשות אשר לא היו גלויות עד כה.

המשמעויות הללו ישזרו אל תוך פעולות פשוטות השזורות בחיים האנושיים שלכם, ובכך תמצאו את עצמכם מתבוננים על עצמכם ועל העולם בעיניים חדשות, מסגלים לעצמכם אופייני התנהלות חדשים, נורמות שונות והתייחסות חדשה אל עצמכם ואל החיים שלכם בממד השלישי.

הממדים ידברו אליכם:

כשאתם מוזגים לעצמכם את הקפה של הבוקר, כאשר אתם מביטים בשעון שעל צג הטלפון שלכם, כאשר אתם מרימים מבטכם לשמיים אל להקת ציפורים חולפת, כאשר אתם מתבוננים על ענפי העץ הנעים ברוח הערב, כאשר אתם נוהגים הביתה בסיום יום עבודה, כאשר עומדים במקלחת תחת זרם המים השוטף את גופכם, כאשר אתם משוטטים ברשתות החברתיות, ועוד ועוד.

הממדים ידברו אליכם, בתמונות, מילים שקופצות אליכם מבין השורות הכתובות, בצירופי מספרים, בשיר המושמע ברדיו, במבט המצטלב במבטו של אחר, בבעל חיים המגיע אל פתחכם, בקרן שמש החודרת מבעד לחלון, ועוד ועוד אירועים יומיומיים, אשר יקבלו משמעויות חדשות ויאפשרו לכם להתבונן על זרימת החיים כעל חלק מתמונה רחבה הרבה יותר..

כאשר אתם מבקשים ליצור תנועה בין-ממדית, חשוב כי תכירו בכך שהממדים נמצאים כאן וגם שם ובעצם בכל מקום, וכי הכניסה אליהם הינה דרך דלת פנימית הנפתחת באמצעות סקרנות, מעוף, פתיחות ומוכנות לערער על המוכר והידוע.

שלכם באהבה
לוהאריה