ביטוי עצמי רב פנים ומגוון

לוהאריה | 19.12.2019

בני האדם הם ישויות מרובדות.

העצמי שלנו הוא רב-פנים ומגוון מאוד ואנחנו יכולים לבוא לכדי ביטוי בהרבה צורות ומשחקי תפקידים.

בפועל, רבים מבני האנוש מגבילים את עצמם ומצמצמים את עצמם לכדי תדמית מאוד ספציפית שגורמת להם להרגיש בטוחים, יציבים ומוגדרים, או לחלופין משרתת את אזורי הנוחות שלהם, את ההתמכרויות ואת ההרגלים שאין בהם מתיחה של גבולות היכולת האישית או מאמץ.

בקרב רבים ישנה תפישה מגבילה שעל פיה אם אתה מבטא עצמך במספר ערוצים במקביל, הדבר יוצר מאמץ, מעורר התנגשות וקונפליקט פנימי ועלול לפגום במימוש העצמי. מתוך כך ישנם כאלה המעבירים חיים שלמים כאשר הם לכודים בתוך עצמי מצומצם ומשחקי תפקידים מגבילים אשר לא מאפשרים להם לצמוח ולהביא את עצמם לכדי ביטוי באופן מורחב שבו היבטי העצמי השונים מפרים זה את זה ומאפשרים לממש חיים דינאמיים, עשירים, יצירתיים ומגוונים.

ההתמקדות בעצמי ספציפי ובתפקידים שהוא ממלא בהתנהלות היומיומית, התפישה כי דבר בא על חשבון דבר והנטייה להיקשר למוכר ולידוע, מובילות לכך שעצמי דומיננטי אחד תופש מקום רב ולשאר פני העצמי לא נותר מקום. בכך חלקים רבים של העצמי, נשארים בצד, עלומים ונסתרים, או מודחקים ולא יכולים לבוא לכדי ביטוי.

התופעה הזו מוכרת מאוד לאימהות, אשר שוקעות לתוך האימהות ומגלות כעבור תקופה כי הן כל כך מזוהות עם התפקיד החדש שלהן כאמא עד כי התרחקו מעצמן והזניחו תחומים רבים בחייהן ובהם הזוגיות, התחביבים, המימוש והביטוי עצמי. הדבר יוצר לאורך זמן תחושה של חוסר אנרגיה, תסכול וחוויה שהעצמי דהוי, חיוור ומטושטש.

spirala

עולם המדיה, השיווק, הפרסום והרשתות החברתיות, מנסחים עבור הציבור איך דברים אמורים להיראות ולהרגיש.

הם מעודדים קיבעונות, השטחה של העצמי, משחקי תפקידים מוגדרים בתבניות ידועות מראש ומובילי דעת קהל המייצגים דמויות סטראוטיפיות אשר קל לקטלג אותן ולהכניס אותן לתבניות המבוססות על נורמות.

המסרים הנפוצים ברחבי הרשתות החברתיות הם לרוב פשטניים וקצרים, ונועדו למשוך קהל על ידי גירוי של חושים מצומצמים ובסיסיים. לרוב אלו מסרים שאינם דורשים מן הצופה או הקורא להתאמץ, להעמיק, להגות, ולהרחיב את עצמו.

בכך נוצרת השפעה על התודעה הקולקטיבית, ואנשים מתרגלים לכך שמועברים להם מסרים שטוחים וקלים לעיבוד ועיכול, אשר לא דורשים מאמץ אינטלקטואלי ואינם מערערים על המוסכמות.

לשמחתי נולדות ברשתות החברתיות יותר ויותר מגמות של ערעור המצב המתואר וביטוי של מסרים חדשים, עמוקים יותר המוצגים על ידי דמויות ״עגולות״ ״מורכבות״ אשר אינן משתפות פעולה עם המסחריות והנוסחאות המוכרות, ויוצאות כנגד הסטריאוטיפים, ההשטחה או השטחיות.

במציאות בה אנו חיים כיום, להרבה מן האנשים קל יותר לעכל אישיות שטוחה, מקוטלגת ומוגדרת ולנהל עימה מערכת יחסים. קל יותר להזדהות עם דמויות סטריאוטיפיות מוגדרות וברורות מאשר עם אישיות מורכבת, אשר לא ניתן לקטלג אותה על פי קריטריון אחד והיא באה לכדי ביטוי במגוון תצורות וביטויים.

אני נתקלת בכך רבות, כאשר שואלים אותי במה אני עוסקת ולא מצליחים לקטלג אותי בקטגוריה מסויימת.

כשאני מספרת שאני הוגה, עוסקת במודלים וכלים לפיתוח התודעה, כותבת, מרצה, מביאה ידע חדשני להעצמת הפרט והכלל, מוזיקאית ויוצרת וחברה בהרכב Hillhar שעושה אלקטרו פופ, אנשים מתקשים להבין כיצד כל הדברים הללו מסתדרים זה עם זה...

אני חשה כי ריבוי הפנים הקיים בי, הרב תחומיות ומתן הביטוי לריבוי עצמיים, מאפשר לי ליצור, לבטא ולממש ערוצים רבים במקביל, התומכים ומפרים זה את זה ויוצרים מרחב פנימי עשיר ומלא בהשראה. אני יודעת שבכך שאני נותנת מקום וביטוי לעצמיים השונים, אני מאפשרת לאחרים לזהות את העצמיים השונים המתקיימים בתוכם ומעודדת אותם לתת להם מקום וביטוי.

כולנו רבי פנים וצדדים.

העצמי שלנו מורכב מהמון-המון גירסאות של מי שאנחנו, שחיות זו לצד זו ומבקשות לבוא לכדי ביטוי.

כל שנדרש הוא להכיר בכך ולתת לריבוי הפנים מקום, להימנע מצמצום עצמי ולהקשיב פנימה, למה שמבקש לבוא לכדי ביטוי בכל רגע נתון.

מי תרצו להיות?

אוטוסטרדת האפשרויות פתוחה, נתיבי המימוש סלולים ומה שתיצרו הוא שיהיה.

לוהאריה