אל תוך המאה ה-21

לוהאריה | 30.03.2020

פרק ראשון

כולנו חלק מממשלות הצללים

(נכתב בין התאריכים 21.03.2020 – 30.3.2020)

 

ממשלות צללים או ממשלות אור – המציאות אינה מוחלטת או דיכוטומית

משבר הקורונה הציף ביתר שאת בקרב הציבור את השיח המוטרד מקיומן של ״ממשלות צללים״ המנסות לשמר הגמוניה ושליטה על מערכות קיימות ועל התשתיות של כדור הארץ, וכדי להמשיך ולשלוט, מטמיעות טכנולוגיות הפוגעות באנושות ועושות ככל העולה על רוחן על מנת לנווט את דעת הקהל ולקבוע את סדר היום העולמי.

מהן הממשלות הללו? כיצד הן פועלות מאחורי הקלעים? ומהו האינטרס שלהן? האם ישנה רק ״ממשלת צללים״ שלילית, או שקיימת גם ״ממשלת אור״ של כוחות חיוביים הפועלים מאחורי הקלעים לתועלת האנושות?

אדגיש כי חשוב להכיר בכך כי תמונת המציאות אינה חד משמעית, דיכוטומית ומוחלטת, אלא מרובדת ומורכבת מכוחות רבים הפועלים ומשפיעים על המציאות בה אנו חיים לחיוב ולשלילה.

לאורך תקופה ארוכה איזנו הכוחות השונים זה את זה, אך בתנועה של האנושות אל השלב האבולוציוני הבא ואל המאה ה-21 מתחולל מאבק איתנים בין כוחות המבקשים, מתוך אינטרס ,לשמר את הקיים לבין אלו המבקשים לעודד שינוי תודעתי, מודעותי ומעשי, המשפיע על כל תחומי החיים ומפר את המצב הקיים לטובת מדרגה התפתחותית חדשה.

בעקבות משבר הקורונה וצמצום הפעילות במשק עם התפשטות הנגיף, נפגעו מקורות ההכנסה של אזרחים מכל שכבות הציבור, ורבים מהם איבדו את פרנסתם ללא כל רשת ביטחון חברתית וכלכלית.

אחת השאלות המרכזיות המתעוררת בעקבות משבר זה, היא האם המודל הקיים של שוק העבודה ושל הכלכלה הקיימת, הינו מודל המאפשר לאנושות לנוע אל תוך המאה ה-21 או שהוא משמר תנועה במעגל סגור הנשלטת על ידי מנגנון צללים.

בטור זה ארצה להתמקד ביכולת שלנו לזהות את הכוחות המשפיעים עלינו, להבחין בשליטה המופעלת עלינו ובעיקר להבין שרבים מאיתנו, במודע או שלא במודע, הם חלק בלתי נפרד ממנגנון הצללים השולט באנושות, וכי על מנת להשתחרר ממנגנון זה עלינו להסכים ולשנות את המודלים הקיימים ולעשות זאת מתוך אומץ ומוכנות לשנות מסורות, נורמות והרגלים, הטבועים עמוק אל תוך התודעה הקולקטיבית האנושית.

❀❀❀

מבני שליטה פירמידאליים המשפיעים על סדר היום הגלובאלי

כאשר אני כותבת על שליטה, אני מכוונת לכך שישנן מערכות השפעה המנווטות את החיים שלנו באמצעות שליטה על תשתיות, על מגמות חברתיות ופוליטיות ועל הנורמות המקובלות על פיהן רוב הציבור פועל מתוך הרגל, צייתנות והיעדר עניין במתרחש מאחורי הקלעים או בקשר שבין אופייני ההתנהלות השונים, לבין התוצאות וההשלכות שלהם.

כיצד נוצרת השליטה על תשתיות כדור הארץ והחברה האנושית? באמצעות מבנים פירמידאליים - פירמידות של השפעה, המתחילות ממספר מצומצם של מוקדים בעלי עוצמה שיש להם את היכולת להשפיע על מוקדים רבים הניזונים מהם ומנווטים על ידם.

לראשי פירמידות אלו יש את המשאבים והיכולת לשרשר אל החברה האנושית אופייני פעולה, נורמות, הרגלים ותפישת עולם המשרתת את האינטרס של ראשי הפירמידות, אשר פעמים רבות הינו אינטרס אנוכי, צר, תאב עוצמה וכוח, שרירותי, קצר רואי, מנותק מראיית ההשלכות על כלל האנושות ומן התוצאות ההרסניות היוצרות תרחישים ההולכים ומתגברים של כילוי גלובאלי.

הדבר מתבטא בכל תחומי החיים שלנו, כאשר רוב האנשים חיים באשליה שהם יוצרים בחירה חופשית כיצד לחיות את חייהם, כאשר בפועל אין זה כך והבחירה מוטית מראש על ידי מערכות השפעה סמויות הפועלות באופן קבוע ומכתיבות את סדר היום האישי והעולמי.

כאשר איננו טורחים לערער על הנורמות המקובלות או על הסדר הקיים, וליצור חלופות, אנו דנים עצמנו לשליטה המוכתבת על ידי קובעי סדר היום המתואם לצרכיהם האנוכיים.

 

כיצד השליטה באנושות באה לכדי ביטוי?

בעלי הון ותאגידים השולטים במשק האנרגיה - משמרים את השימוש במקורות אנרגיה מזהמים והרסניים כמו נפט, פחם וגם גז, אשר מכניסים לכיסם הון עצום ומייצגים משק אנרגיה פרימיטיבי אשר כבר מזמן היה ניתן להחליף אותו במשק אנרגיה המבוסס על טכנולוגיות חדשות וכמובן גם על אנרגיה מתחדשת וירוקה.

בעלי הון ותאגידים השולטים בתעשיית התרופות - משפיעים על מערכת הרפואה והבריאות באופן התואם את האינטרסים הכלכליים שלהם ומנותק מתועלת הציבור ומזיק לשכבות חלשות ונטולות אמצעים.

בעלי הון ותאגידים השולטים בשוק התקשורת והמדיה הדיגיטלית - משתמשים בתקשורת ובמדיה כדי לנווט את התודעה, ליצור מגמות בדעת הקהל ולעורר סדר יום ציבורי התואם את האינטרסים שלהם ומשרת אותם.

בעלי הון ותאגידים השולטים בתשתיות הייצור הגלובאליות  - מניעים את תרבות הצריכה המושתתת על היצע וביקוש, הנובעים מעידוד טרנדים ואופנות מתחלפות ומטיפוח ההתמכרות לצריכה, ללא כל מודעות להשלכותיה.

בעלי הון ותאגידים המניעים את גלגלי המערכות הפוליטיות - מקושרים ברשת מסועפת של קשרים ואינטרסים אל פוליטיקאים המנהלים עימם יחסים של תן וקח, למען האדרה עצמית, צבירת כוח ותועלת אישית, שאין בה חזון או ראיה את הכלל ויש בה שחיקה של המערכת הדמוקרטית ושל אמון הציבור במוסדותיה.

אלו הם רק חלק ממנגנוני השליטה המתמרנים את האנושות מזה תקופה ארוכה.

חלק ממנגנוני השליטה מוכרים, חשופים וגלויים לעין כל, חלק מן המנגנונים הללו נחשפים בתקופה הנוכחית ואילו אחרים פועלים מאחורי הקלעים.

❀❀❀

כולנו חלק מממשלות הצללים

בפועל, אם נסכים להתבונן על המציאות ועל החברה בה אנו חיים, נוכל לזהות שכל אחד ואחת המשתף פעולה עם כל אשר תיארתי, הוא חלק בלתי נפרד משלטון הצללים, ואם ברצוננו לצאת מן הצללים אל האור ואל עתיד טוב יותר עבור האנושות וכדור הארץ, עלינו להפסיק את שיתוף הפעולה עם הנורמות ודרכי הפעולה המעוותות המוכתבות מלמעלה, על ידי ראשי הפירמידה של שלטון הצללים.

ממשלות הצללים משפיעות באופן ישיר והדוק על החיים שלנו: מה אנו צורכים, מה אנו אוכלים, מהו המידע שאליו אנו נחשפים, איך נראית תרבות הפנאי והבידור, למי אנחנו מצביעים בבחירות, האם אנחנו ממחזרים פסולת, כיצד אנו מנהלים את מערכות היחסים שלנו, במה אנו מאמינים, כיצד אנו מגדירים את הזהות שלנו, האם אנו ערים לקשר שבין בחירה תוצאה והשלכות ועוד ועוד.

בשיתוף הפעולה עם הנורמות המוכתבות על ידי ממשלות הצללים, מתוך נוחות, קהות, אטימות ובורות, אנו הופכים להיות שותפים פעילים בממשלות הצללים.

לכן, במקום להושיט אצבע מאשימה אל ממשלות הצללים ולהמשיך להתנהל כהרגלנו, חשוב כי נזהה היכן אנו שותפים להן ונחליט לפרק את הקשר הסימביוטי הזה, לשנות את הרגלי החיים וליצור אלטרנטיבות.

השלב הראשון בפירוק השליטה המתוארת הינו באמצעות המוכנות של כל אחד ואחת מאיתנו להתחיל ולשקול מחדש את מערכת היחסים האישית עם הנורמות המוכתבות על ידי ממשלות הצללים, ולהמיר תודעה של הישרדות, הפרדה, פחד, אנוכיות, אטימות, נוקשות ודבקות במוכר ובידוע, בתודעה של קיימות, אחדותיות, יצירתיות, ראיה של הקשר בין הפרט לכלל, פתיחות, רגישות ומוכנות ליצור שינוי, לצאת מאזורי נוחות, להתרועע עם אלטרנטיבות וליצור חלופות חדשות.

❀❀❀

פירוק התלות של הציבור בראשי הפירמידה

שינוי אמיתי ינבע מתהליך של שינוי עומק בכל תשתית החברה האנושית: בהגדרה מהו ביטחון קיומי, בהבטחה של הביטחון הקיומי, ובחינוך של הציבור להתנהל במציאות חדשה שבה אין צורך להתפרנס על מנת לשרוד ולהתקיים, ויש שפע זמן פנוי.

הדבר ישנה את שוק התעסוקה לבלי הכר ויגדיר את סגנון החיים האנושי מחדש.

כדי להיפטר משלטון הצללים ולבסס תשתית יציבה שתאפשר לאנושות לנוע אל השלב הבא באבולוציה שלה, נדרש לפרק את התלות של הציבור בראשי הפירמידה.

  • נדרש לפרק את התלות הכלכלית, שבה רוב הציבור תלוי במעט בעלי הון וכוח, ופועל בתוך שוק תעסוקה שהמבנה שלו משרת את ראשי הפירמידה
  • נדרש לפוגג את השליטה בדעת הקהל, שבה רוב הציבור מושפע מבלי דעת ממגמות המוכתבות על ידי ראשי הפירמידה ורואה בהן מציאות קבועה, מוחלטת, נורמטיבית ובלתי ניתנת לשינוי
  • נדרש לחנוך ולהשכיל את הציבור כדי להרחיב את הפרספקטיבה שלו, ובכך לגשר על הפער התודעתי שבין ראשי הפירמידות לבין הציבור הבור, אשר ניתן בנקל להוליכו שולל
  • נדרש לערער את הסדר הקיים וליצור חלופות לגיטימיות בכל תחומי החיים

רבים יגידו כי הנורמות ודרכי הפעולה מוכתבות ״מלמעלה״ על ידי אותם אלו הקובעים כיצד נראית המציאות בה אנו חיים ומגדירים את הדרך שבה העולם פועל, וכי לא ניתן להתנגד לדרך זו או לחרוג ממנה מבלי לשלם את המחיר של אובדן פרנסה, נידוי ושיימינג עקב דעות לא פופולריות, יציאה מאזורי נוחות, שינוי סגנון החיים ועוד.

ממשלות הצללים שזורות אל תוך חיי היומיום שלנו ומזינות את הפרנסה של רבים וטובים:

אלו העובדים במשק האנרגיה התורם להרס משאבים פלנטריים

אלו העובדים לפרנסתם ביבוא מוצרי צריכה שאין בהם באמת צורך והם מזינים את מעגל הצריכה המזהם את הפלנטה ופוגע במערכת האקולוגית שלה.

אנשים שעובדים בתאגידים המסנטזים ומרכיבים מוצרים הפוגעים בבריאות האנושית, או אנשים המתפרנסים בעבודה אל מול פוליטיקאים ואנשי תקשורת תאבי בצע וכוח, ונטולי ערכים.

עצמאים, שכירים, קימעונאים המשרתים את מעגל הייצור והצריכה.

ידוענים ומשפיעני רשת המתפרנסים משיתופי פעולה עם רשתות מסחריות המעודדות התמכרות לצריכה.

ועוד ועוד ועוד

הציבור הרחב מורכב מכולנו - אנשים העוסקים בעבודות שמפרנסות אותם על מנת לאפשר להם לקיים חיים של רווחה וביטחון כלכלי.

בפועל, ברבות מן העבודות המקובלות כיום מתקיימים תלות ושיתוף פעולה עקיף עם הכוחות שהורסים את הפלנטה ומובילים את האנושות לתנועה במעגל סגור של כילוי עצמי.

❓ כיצד ניתן לפתור את הפרדוקס הזה ולאפשר לאנשים לחיות חיים שיש בהם ביטחון קיומי, רווחה ושפע, לצד מודעות חברתית וסביבתית שאינה משתפת פעולה עם ממשלות הצללים?

❓ איך ניתן להפר את התלות שבין הפרנסה של הפרט, לבין המעסיקים אשר פוגעים בתשתיות של כדור הארץ ומשפיעים לרעה על החברה האנושית?

❓ כיצד ניתן ליצור צמיחה כלכלית כאשר צמיחה זו אינה תלויה בייצור בלתי פוסק של מוצרים וסחורות היוצרים כילוי משאבים? האם צמיחה מוגדרת רק על ידי תהליכי ייצור, ניוד של סחורות, היצע וביקוש וצבירת רווח כספי, או שאולי ניתן להגדיר צמיחה באופן שונה?

פירוק הקשר שבין ביטחון קיומי ופרנסת הפרט לבין שלטון הצללים - משכורת לכל אזרח וביסוס תרבות פנאי מפותחת

התהליך של יצירת תשתית חברתית וכלכלית המאפשרת לשחרר אנשים מן הצורך להתפרנס ולעבוד כדי להבטיח את הביטחון הכלכלי שלהם, יבטל בהדרגה עבודות הפוגעות בכדור הארץ ובאנושות ויסלק משוק העבודה משרות-סרק שאין בהן כל צורך או תועלת.

את הנורמות הקיימות של צורך להתפרנס יחליפו עקרונות כלכליים, פוליטיים וחברתיים אשר יאפשרו לאנשים להתקיים בביטחון קיומי המספק את כל הצרכים הקיומיים שלהם בביטחון גמור, וזאת לצד ערוצי הכשרה וחניכה את הציבור למעבר מתרבות מבוססת הישרדות ותחרות על משאבים, לתרבות פנאי המבוססת על נינוחות וביטחון קיומי המאפשרים לאדם להתפנות לפיתוח וטיפוח העצמי באמצעות הרחבת התודעה והמודעות, איזון הגוף והנפש וביסוס של חיים שיש בהם מימוש מועצם התורם גם לקהילה באפיקים שונים ומגוונים.

עדכון מיום 6.4.20
לאחר פרסום מאמר זה, פורסם כי ספרד מתכננת לשלם שכר אוניברסלי לכל תושביה כדי למתן את ההשפעה הכלכלית של משבר הקורונה ושואפת להשאיר את השכר האוניברסלי גם אחרי שיסתיים משבר הקורונה

❀❀❀

פירוק תאגידים וארגונים אשר פעולתם נוגדת את שלום כדור הארץ וטובת האנושות

שלב נוסף בתהליך פירוק ממשלות הצללים הינו הגדרה מחדש של ישויות תאגידיות וארגוניות וקביעת כללים ברורים אשר מוציאים מחוץ לחוק תאגידים ומפעלים המייצרים מוצרים אשר פוגעים בכדור הארץ ומנפיקים תוצרים המזיקים לציבור ברמה הגופנית, הערכית, התודעתית והנפשית.

חשוב להכיר בכך כי זיהום אינו רק תוצר של תהליכי ייצור של מוצרים, אלא הוא מתבטא גם בזיהום תודעתי מודעותי וערכי, שהינו תוצר של משרדי פרסום וחברות יחסי ציבור המשפיעים לרעה על התודעה האנושית לצורך קידום אינטרסים צרים שעיקרם מיקסום רווחים.

תהליכי רגולציה ידרשו להגדיר ללא משוא פנים ובטוהר מלא, אילו התאגדויות, ארגונים, מפעלים ועסקים רשאים להתקיים מכיוון שהם עומדים בסטנדרטים של אקולוגיה, היעדר זיהום פיזי, או זיהום תודעתי ויש להם תרומה לחברה ולעולם.
 

דרושה מנהיגות חדשה - והיא מתחילה בכל אחד ואחת מאיתנו

פירוק פירמידות השליטה דורש היערכות אישית, פרסונלית, אינדיבידואלית וסובייקטיבית ולצידה הערכות גלובאלית המשנה את כל התשתיות הכלכליות, הפוליטיות והחברתיות.

זהו תהליך שישנה את קשרי הגומלין בתוך מעגל הייצור והצריכה ויכלול שינוי תודעה של הצרכנים לצד שינוי מדיניות כלפי המייצרים.

לשם כך נדרש ציבור ער ונדרשת הנהגה תבונית, על-אישית ונטולת אינטרסים.

ההנהגה היא תוצר של הבחירות שלנו, לכן, ככל שיותר מקרבנו יתעוררו להכרה כי אנו מאפשרים לפירמידות השליטה להתקיים, כך נוכל להתחיל ולערער את המבנים הקיימים לטובת אופייני התנהלות חדשים.

לא בכדי בתקופה נוכחית, אנו רואים כי על הכף מוטלת הבחירה בין דמוקרטיה לבין משטרים סמכותניים בשלל ואריאציות וכי ישנם מנהיגים ברחבי העולם המנצלים את משבר הקורונה על מנת להעצים את כוחם.

על הכף מוטלת גם המוכנות לערער על המודלים הקיימים ברמה החברתית כלכלית, לצאת מן הקופסא ומן החשיבה המוגבלת הרואה בצורה דיכוטומית רק שתי אופציות של ריסון כוחות השוק או שחרור שלהם, לטובת ההכרה כי ניתן לכונן תצורות התנהלות חדשות אשר בהן הכוח המניע את השפע בעולם, משתנה ואינו מבוסס על המוכר והידוע.

כאשר כל אחד ואחת ימגר מתוכו את ההרגלים, אופייני החשיבה וההתמכרויות המקיימים סימביוזה עם שלטון הצללים, ייפתח לתצורות חשיבה חדשות ולמוכנות לצאת מן המוכר והידוע אל עבר דרכי התנהלות חדשות - כך נוכל להנכיח מציאות חדשה.

זהו השלב הראשון במעבר אל תוך המאה ה-21.

השלב הבא, יהיה שלב של מעבר מייצור של מוצרים חומריים ושוק המבוסס על סחורות ומוצרים גשמיים, לייצור של עולמות הולוגרפיים, מציאות מדומה, מציאות רבודה ודיגיטלית וכניסה אל ממדי תודעה חדשים.