סטראוטיפים בעולם הפרסום

סטראוטיפים בעולם הפרסום

 

סטראוטיפים בעולם הפרסום

לקריאת הכתבה ליחצו על התמונה

 

אמצעי התקשורת בכלל, והפרסום בפרט, משפיעים עלינו בין אם במודע או שלא במודע, באופן עוצמתי ביותר.

הם משפיעים על ראיית העולם שלנו, סולמות הערכים שלנו, רגשותינו, הרגלי הצריכה שלנו, ואף על המיגדר העצמי שלנו. 
התכנים הפרסומיים, מאדירים לעיתים קרובות ערכים מסולפים, השוואתיות, תחרותיות, נפרדות, חשדנות והישגיות שיש בה רצון להאדרת העצמי.

פעמים רבות, הם יוצרים התניות, הרגלים ואף התמכרויות להזנה חיצונית, לצרכנות מרובה ולעיתים קרובות אף מיותרת, מחזקים תפיסות מגבילות לגבי מה אפשרי ומה לא ובאיזה תנאים, מעודדים פעולות שיש בהן ריצוי מחד, או התרסה מאידך, כתחליף חיצוני לדיוק פנימי ואותנטיות.

הם מזינים ומשפיעים על התודעה הקולקטיבית וקובעים מה הופך להיות מקובל חברתית.

הפרסומים השונים, להם אנו חשופים, מבטאים פעמים רבות מציאות מוגזמת ומלאכותית, מאדירים מודלים שהינם רחוקים מן המהות האנושית האותנטית ובכך מעצימים את ההתמכרות לאשליה ומרחיקים מתפישת מציאות שהינה ערה ומבוססת על פתיחות רעיוניות ומחשבתית, עצמאות וקבלה עצמית.

בכך, הופכים תכנים אלו, הממומנים בתקציבי ענק, ונבחרים בקפידה על-פי אינטרסים כלכליים של מעטים - לאמות מידה על-פיהן מוגדרים חפצים, מקומות, אורחות חיים, ואנשים - כטובים יותר או פחות, שווים יותר או פחות.

הפרסום שואב את כוחו מהתבססות על צרכים אנושיים ראשוניים כמו רצון לשייכות, צורך בערכיות, פחד מדחייה, מחולי או בדידות - ומטרתו לגרום לנו להאמין שעל-ידי צריכת מוצרים מסויימים - צרכים אלו ימולאו ויושקטו.

לעיתים קרובות, הפרסומות מעצימות את תודעת החוסר, הקיפוח, הקורבנות והקטנות האנושית, והופכות תפיסות-מגבילות אלו לבתי כלא פנימיים, בהם רבים מאיתנו שבויים ומתקשים לראות שזוהי אמת חלקית ומסולפת, ושהמציאות האפשרית לנו, במידה ונבחר להתעורר מהמיסוך הסובב אותנו - היא שונה ואחרת לגמרי.

הפרסומות מקיפות אותנו מכל עבר, הן ברמה גלויה והן ברמה סמויה ומשדרות מסרים מילוליים, ויזואליים ואנרגטיים המשפיעים עלינו.

ממש בדומה לרצון שלנו להיות מודעים וערים לגבי המזון והשתייה אותם אנו צורכים, חשוב שנהיה ערים להשלכות העצומות שיש לאמצעי התקשורת והפרסום עלינו, מכיוון שגם הם מהווים ערוצי הזנה המשפיעים עלינו.

כשאנו בוחרים להקשיב, לצפות או להיחשף לתכנים המאופיינים על-ידי תדרים וטווחי רטיטה שהם לעיתים קרובות נמוכים ומקוטבים, כדאי שנזכור שתדרים אלו משפיעים על התודעה, ההכרה וכלל המערך האנרגטי שלנו, משנים אותם, ומשפיעים ומהדהדים דרכנו גם על סביבתנו הקרובה והרחוקה.

כך אנו הופכים לנשאים של תודעה ורטיטה מסויימות, שלאו דווקא היינו רוצים לקדמן או לתמוך בהן.

ככל שערוצי התקשורת והמדיה הפרסומית הופכים רבים, רווחים, זמינים, מגוונים ומתוחכמים יותר ויותר - כך הופכת האחריות שלנו לרבה יותר בבחירת התכנים אותם אנו מסכימים לפגוש, להכיל ולהטמיע בתוכנו.

בקישור לכתבה המצורפת מדבר יוסי לובטון, מנכ"ל באומן בר ריבנאי, ממשרדי הפרסום המובילים בארץ, אשר "זכה" פעמיים באות הקלון של ויצ"ו בשל יצירת פרסומות שיש בהן גזענות ויחס מפלה כלפי נשים, עד כמה מכוון ורווח השימוש הבוטה והציני בסטראוטיפים ביצירת פרסומות.

הדבר נעשה מתוך רצון להגדיל את רווחי המפרסמים, ללא התחשבות בהשלכות החברתיות והאישיות שיש לכך, וללא נקיטת אחריות פרטנית או כוללנית בנושא.

בשנים האחרונות מסתמנת גם מגמה חדשה, אשר לעיתים נובעת מאחריות ורצון טוב ולעיתים נובעת גם היא מרצון המפרסמים למקסם את רווחיהם מתוך הבנה שכדי למכור יותר כדאי להרחיב את היריעה ולהציג בפרסומות גם אוכלוסיות מיעוט, או נשים במראה טבעי שאינן דוגמניות, ובכך להציג עולם תוכן מגוון יותר המייצג מגזרים שההתייחסות אליהם נטתה להתעלמות או הדרה.

לכולנו יש יכולת השפעה וגם אחריות אישית בשינוי המגמות הזה.

הרגלי צריכה מושכלים והבחירות היומיומיות שלנו שיש בהם את הרצון הכינה לשינוי של כל אחד מאיתנו - יגרמו לשינוי באמצעי התקשורת, ובעולם התוכן והפרסום ויסייעו בהנכחת סולם ערכים חדש.

בכך, יקודמו ערכים של אחדותיות, קבלה עצמית ובכך קבלת השונים והמגוונים, פניה פנימה להזנה עצמית שאין בה תלות בתכתיבים ואופנות מבחוץ, וחיבור לתפישת עולם חדשה ומפוקחת שיש בה אחריות אישית ואחריות קולקטיבית.

תפישת העולם הזו טומנת בחובה ראייה רחבה וכוללת, הבנה שטובת כולנו אחת היא, שכן הכל שזור בכל, שאין אנו נפרדים זה מזה, לא בינותינו ולא מסביבתנו הקרובה או הרחוקה, ושהכל ניתן לשינוי, מתוך אחריות אישית ורצון טוב, מתוך שותפות פעילה ושיתופי פעולה, רעות, אחווה ואהבה שאיננה מוגבלת לדומים לנו, אלא רואה את עצמנו ואת ההשתקפות שלנו בכל השונים והמגוונים - בכל יציר נברא.