מסר לרשת - ערכים חדשים = מציאות חדשה

ערכים חדשים = מציאות חדשה
 

לוהאריה
5.9.2018

 

 

המציאות המקיפה אותנו היא תוצר.

רבים מבני האנוש ממוקדים בתוצרים הגלויים המשתקפים במציאות, מזוהים עימם ומנהלים עימם יחסי גומלין מבלי לשאול את השאלות:
 מה יוצר את המציאות ומזין אותה?
 למה המציאות נראית כפי שהיא נראית?
 מי אחראי לכך?
 האם ניתן לשנות ולהשפיע?

המציאות נובעת מן הערכים העומדים בבסיס הזהות של כל חברה וחברה.

הערכים הם הגרעין ממנו נובע הכל.

הערכים הם אלו המתווים כיצד יראו החיים שלנו, באיזה מסלולים הם יתנהלו ומה תהיה האווירה שבתוכה יתרחשו התהליכים החברתיים השונים.

הם יוצרים תפישת עולם שהיא העדשה דרכה מתבוננים האנשים על העולם ועל המציאות.

עדשה זו צובעת את המציאות בצבעים מוגדרים וקבועים ויוצרת מוסכמות ומערכות אמונה.

מה שאנו מאמינים בו תוחם את האפשרויות שלנו ומגדיר נורמות התנהלות. מתוך כך לא נוכל לזהות ולהבחין באפשרויות המצויות מעבר לתפישת המציאות שלנו ולערכים המגדירים אותה.

הערכים העומדים בבסיסה של החברה, נועדו במקורם להיות דינאמיים ולהתפתח במקביל להתפתחותה של החברה, אך בפועל, פעמים רבות נוצר סט ערכים מקובע אשר יוצר נורמות מעוותות הבולמות את התפתחות הפרט ואת התפתחות הכלל.

הנורמות הנובעות מתפישת המציאות האישית והקולקטיבית, יוצרות מסלולי התנהלות קבועים מראש אשר אליהם מנותבים בני האנוש, מבלי לחשוב יותר מדי או להכיר בכך כי ישנן אלטרנטיבות נוספות.

בני האנוש נולדים, גדלים, מתבגרים ומתים, במחזורי חיים אשר מתנהלים בתבניות ידועות מראש וקבועות.

מתוך כך, אנשים רבים חיים את חייהם בתחושת החמצה, היעדר מימוש, תסכול והדחקה, המהווים כר פורה לרגשות שליליים ולתפישת עולם המבטאת קבלת הדין, חולשה, אדישות וייאוש.

בתקופה בה אנו מצויים, צפים ועולים על פני השטח כל התוצרים הצורמים של סולמות הערכים המסולפים אשר הזינו את החברה האנושית ויצרו תפישת עולם מצומצמת, מערכות אמונה בולמות ומעכבות ואופייני התנהלות משובשים אשר משפיעים על האווירה בה אנו חיים את חיינו.

הדבר יכול לעורר פחד, ייאוש וחוסר אמון כי ניתן לשנות את המציאות ולהשפיע עליה.

לכן חשוב להכיר בכך כי כל האירועים המתרחשים, נועדו לטלטל ולהוציא מן האדישות, הקהות והפסיביות, לעודד לחקור, ללמוד, להרחיב את המודעות, לנקוט עמדה פרואקטיבית, להתאחד, לתת ידיים ולבטא מנהיגות.

המציאות סביבנו מקצינה כדי להפר את הסטגנציה, להוביל להתפקחות המונית ולעורר את בני האנוש להכרה כי ישנה אלטרנטיבה זמינה אשר ניתן להתרועע עימה, ללמוד להיפתח אליה ובכך להיחשף לקשת אפשרויות המציעה מימוש עצמי ומימוש קולקטיבי במדרגה חדשה.

ניתן לראות זאת כגשר פרוש בין העולמות ובו מסלולים חדשים של אפשרויות אשר הולכים ונחשפים בפני האנושות ומעוררים אותה לשנות את הערכים העומדים בבסיס החיים היומיומיים.

כל שנדרש הוא להיפתח לחדש, ומתוך אפשור, רגישות וסקרנות לנוע על פני הגשר אל עבר ערכים מזוקקים המביאים עימם תקווה, אופטימיות ויצירתיות, מבטאים תפישת עולם חדשה ופורסים מסלולים חדשים של מימוש והגשמה.

בשלה העת להתעורר.
בשלה העת להתעצם.
בשלה העת.

התמונה מתוך מפגש מיוחד שיתקיים היום בערב - כדור הארץ החדש - המעבר על הגשר בין העולמות, שבו אספר על התקופה ואתאר את השלבים למעבר על פני הגשר ואת הערכים התומכים מעבר זה.

להתראות