דמוקרטיה - המוכנות לקבל את השוֹנוּת והמגוונות

דמוקרטיה -
המוכנות לקבל את השוֹנוּת והמגוונות

 

לוהאריה
17.7.2018
 

 

אנחנו שונים ומגוונים.

כל אחד ואחד הוא עולם ומלואו, נקודת ייחודיות בתוך פסיפס החיים האדיר שכולנו שותפים לו.

במקור, נועדנו להפרות זה את זה, לתמוך זה את זה, להעשיר זה את זה בזוויות מבט מגוונות ובכך ליצור העצמה הדדית ושלם הגדול מסך חלקיו.

לא נועדנו להתחרות על משאבים, לפסול זה את זה, לפגוע, לבטל את זכות קיומו של האחר, לדרוס, לצמצם, לבטל או ליצור דה-לגיטימציה. 
כל אלו מצויים בעולמנו ובדינמיקה בין בני אנוש, מתוך כך שנוצרה התרחקות מכוונת המקור הטמונה בעצם קיומנו.

***

כאשר אנו מתבוננים סביבנו, אנו רואים כי המציאות בישראל, הופכת מפולגת ומקוטבת עד מאוד.

הדבר נעשה בשם ״ערכים״, ״אידאולוגיה״, ״חזון״, שהינם לכאורה נאורים, כאשר בפועל מגמות אלו מצביעות על התדרדרות ערכית ונסיגה תודעתית, אשר צוברות תאוצה ומובילות אל עבר תהום.

כאשר אידאולוגיה חזקה יותר מערכים ומטוהר - המטרה מקדשת את האמצעים ונוצר תהליך של ניוון אנושי וחברתי המכלה את יכולתה של חברה להתקיים באופן משגשג התואם את החוקיות הקוסמית של החיים באשר הם.

החלוקה המלאכותית לימין או שמאל, דתיים, מסורתיים או חילוניים, ערבים או יהודים, ״סטרייטים״ או להט״בים, שחורים או לבנים, מזרחיים או אשכנזיים, ועוד ועוד, הינה חלוקה מגוחכת ומעוותת, המתמקדת בהגדרת השוֹנוּת וזאת על מנת להפריד, לפלג, להחליש, ולזרוע שנאה, איבה ותנועה במעגל סגור של מאבק.

העצמת החלוקה המלאכותית הזו, יוצרת אשליה כאילו חלקים מן הפסיפס שכולנו מרכיבים אותו, הינם חלקים פגומים או בלתי ראויים.

בחלוקה זו, ישנם כאלה הלוקחים בעלות על ה״אמת״ ויוצרים דה לגיטמציה של כל אלה אשר אינם מיישרים קו כלפי ״אמת״ זו.

כאשר הדבר קורה תחת חסותה של דמוקרטיה, אשר אינה מתייחסת באופן שווה אל הזרמים השונים, נוצרת פגיעה בדמוקרטיה באמצעות כֵּלֶיהָ של הדמוקרטיה.

דמוקרטיה הינה מכשיר המיועד לחברה מודעת המקפידה לשמר התפתחות תודעתית המגובה בטיפוח ערכי מהות ובהם שמירה על השונות והמגוונות.

כאשר מכשיר הדמוקרטיה מושם בידיו של ציבור בור, בעל תודעה מקוטבת ומודעות חסרה, יוצר הדבר כילוי של הדמוקרטיה באמצעים דמוקרטיים.

***

המוכנות לקבל את השונות והמגוונות, הינה המוכנות להכיר בכך כי לאמת פנים רבות וכי הפסיפס הגדול והרחב מורכב מפיקסלים רבים, המייצגים זוויות מבט שונות ומגוונות אשר לכולן זכות קיום.

השוֹנוּת והמגוונות, היא-היא זו היוצרת מערכות הרמוניות וטבעיות של איזונים ובלמים המאפשרים לתמונה הרחבה להתקיים, להתפתח ולשגשג, כאשר חלקיה השונים מווסתים זה את זה.

בעולם מאוזן שכזה, לכל אחד ואחד מן השונים ומגוונים, זכות שווה לממש את עצמו, כל עוד הדבר נעשה בתיאום לאמת המשותפת הטומנת בחובה הסכמה מזוקקת וערכי יסוד להתנהלות.

ערכי היסוד הללו אינם יכולים לנבוע מזרם אחד דומיננטי הכופה את השקפת עולמו (החלקית) על הכלל. ערכי היסוד, מהווים תמצית של מכנים משותפים מזוקקים, אשר עיקרם התמקדות בהיותו של כל אחד ואחד, ללא קשר למגדר (דת, מין, גזע, לאום, נטייה פוליטית), הוויה קוסמית, המתנסה בחוויה אנושית.

ההתמקדות בכך שכולנו מאותו מקור, בעלי זכות שווה למימוש עצמי מגוון, מעצימה מכנים משותפים, ושומטת את הקרקע מתחת רגליהם של כוחות המבקשים לתמרן, לפלג ולהחליש על מנת לעצב את המציאות לתועלתם וכרצונם.

כאשר אנו מאוחדים סביב ההכרה בהיותנו כולנו מאותו מקור, מתבטלות ההגדרות, מתפוגגים השיוכים, נעלמת ההגמוניה של הדתות, ומתעצמת שותפות גורל ואחווה הפותחת פתח למציאות חדשה.

זכרו כי מה שניצור הוא שיהיה וכי כאשר אנו מאוחדים - אנו משפיעים.

לוהאריה