איך יוצרים שינוי אם מפחדים משינוי?

איך יוצרים שינוי אם מפחדים משינוי?
 

לוהאריה
6.10.2018
 

 

שלום חברים, 

אני ממשיכה בסדרת חבילות התודעה הקצרות, שנועדו לתמוך את ההתנהלות בתקופה שבה אנו מצויים, שבה חלון ההזדמנות פתוח לרווחה ומאפשר לכל אחד ואחת הבוחרים בכך, לנייד את עצמם ואת החיים שלהם למרחב חדש של מימוש וביטוי עצמי.

אני כותבת את חבילות התודעה הקצרות הללו, מכיוון שאני מזהה שרבים מבולבלים בתקופה הזו וחווים שיבושים בתקשורת עם "המצפן הפנימי" 

 הקדמה – הכלוב הפתוח והציפור הממאנת לעוף
 

כוחות רבי עוצמה משפיעים על מערכת המציאות של כדור הארץ ומנווטים בעדינות את עולם ארץ והאנושות אל עבר מסלול שנועד לאבטח את המעבר אל עבר מדרגה אבולוציונית חדשה.

כוחות אלו מערערים את התשתיות הקיימות ויוצרים גריפה וניקוי עמוק של מטעני עבר, קארמות, משקעים, הצרובים בתודעה הקולקטיבית ויוצרים עיוותים בזמן מרחב והנצחה בלולאות זמן של אופייני התנהלות מכשילים ומגבילים.

כל מי שרוצה להעמיק ב"לולאות זמן" – מוזמן להיכנס לקישור הזה.

הכוחות המערערים את התשתיות הקיימות, משפיעים גם על הנפש האנושית, ומערערים את התשתיות עליהן ביסס האגו את שליטתו המגבילה. בכך נפתחת דלת הכלוב שיצר האגו, ובפני כל אחד ואחת נפרש מסלול לבטא חופש אשר יש בו שינוי עומק המוליד מציאות פנימית חדשה.

פעמים רבות, דלת הכלוב פתוחה אך הציפור ממאנת לעוף ולעזוב את הכלוב... הדבר בא לכדי ביטוי בהצמדות לאגו המספק לנפש מקום של וודאות שיש בו זהות עצמית מוגדרת היטב המחוברת לנרטיב המגדיר את כל תפישת העולם ואת הבחירה החופשית.

עזיבת הכלוב, אין משמעה נטישה של מקום פיסי חיצוני, אלא מוכנות לפוגג את הכלוב הפנימי, שבו האגו כולא את העצמי המזוקק, ומונע מכל מה שנובע ממנו לבוא לכדי ביטוי.

כאשר אני כותבת לכם על חלון ההזדמנות הפתוח, אני מבקשת להביא להכרה הערה שלכם - הקוראים שורות אלו, שאולי המציאות נראית אותו דבר, אך היא שונה תכלית השינוי. משמע, כל החוקיות שהכרנו הולכת ומתפוגגת לטובת חוקי משחק חדשים, המעבירים הרבה יותר עוצמה לידיים של כל אחד ואחת.

מתוך כך, מתעצם מאוד העיקרון עליו כתבתי לא פעם: "מה שניצור - הוא שיהיה". משמע, המחשבות, הרגשות, תפישת העולם, תפישת העצמי, הכוחות המניעים את הנפש והמעשים (או היעדר המעשים) הנובעים מהם – מעצבים באופן מוגבר מאוד את המציאות האישית וכמובן שאת המציאות הקולקטיבית שכולנו יוצרים יחדיו.

המגבר הענק המוצמד לכל אחד ואחד 

נסו לדמיין זאת למגבר ענק שהוצמד לגוף ולנפש שלכם ומתחיל להגביר בעוצמה את כל הכוחות הפועלים בתוככם: את כל הקולות המצויים בכם, את מערכות האמונה, תפישת העולם באמצעותה אתם מנווטים את החיים שלכם, המגדרים עימם את מזוהים ואשר באמצעותם אתם מעצבים את הזהות שלכם – הכל מתגבר.

המגבר הענק הזה מעצים הן את הכוחות התומכים המצויים בפנימיות והן את הכוחות הבולמים והמתעתעים.

אלו הנצמדים לאורך זמן לתפישת עולם מגבילה ומשמרים פחדים, דואליות, חוסר מוכנות להשתנות, היאחזות, הישרדות ועול – מתחילים בתקופה הנוכחית לחוות בעוצמה רבה יותר את כל הכוחות הללו, אשר מוגברים מאוד על ידי המגבר אותו תיארתי – שהוא החוקיות שהשתנתה.

הדבר יוצר בלבול ועלול לשבש את ה"מצפן הפנימי" ולהסיט מדרך המלך.

לכן חשוב בתקופה זו, להקשיב היטב פנימה, לעצור ולו לרגע ולהיזכר בכוונת המקור העומדת בבסיס התהליכים שיצרתם עד כה, בחזון שלכם, בערכים בהם אתם מאמינים, באקסיומות אשר הגדרתם לעצמכם, ומתוך בחירה בשקיפות ובכנות - להסכים ולהשתנות.

אני מזהה שישנם כאלה החוששים עד מאוד משינוי ותופשים אותו כמאיים על מי שהם.

בכך נוצר פרדוקס פנימי שבו מחד האדם יוצר תהליך טרנספורמציה ומעוניין בשינוי ומאידך מקיים עולם פנימי המתנגד לשינוי ותופש אותו כמאיים על הזהות העצמית.

כאשר עולה בכם בתוך תהליך הטרנספורמציה פחד להשתנות, שאלו את עצמכם: איך אני רוצה להשתנות אם אני מפחד/ת להשתנות?

 מאמץ שאין בו קטיפת פירות - מפח נפש ככלי בידיו של האגו

כאשר הנפש נאחזת בהתמכרויות, הרגלים, התניות, ונורמות היוצרות תחושה אשלייתית של ביטחון קיומי וערך, נוצרת תנועה במעגל סגור.

במצב שכזה, האגו מקבל את ההגה לידיו, והעצמי המזוקק נדחק הצידה.

בכך, מחד מתקיים באדם רצון התפתחות, אך מאידך, האדם מחזיק באיכויות נפשיות בתוכו שאינו ממיר אותן.

זהו מצב היוצר השקעה וחוויה של מאמץ שאין בהם את קטיפת הפירות.

הדבר מוביל למפח נפש, תסכול, ספק ופקפוק בתהליך וביכולת האישית, העלולים להוביל לתעתוע.

כאשר ישנה התמסרות מתוך מובהקות ומחוייבות לא להשאיר בנפש "מובלעות" שלא עברו המרה - ישנה קטיפת פירות ומופעל מעגל העוצמה של המימוש המועצם המלווה בחדוות הוויה ויצירה.

(על מעגל העוצמה של המימוש המועצם בנתיב ״מעגלי עוצמה״ שיועבר בנקודת הכינוס ״מגשרי העולמות״)

 החשש מאובדן זהות בתהליך השינוי – פרדוקס פנימי אשלייתי

הבנה חשובה נוספת היא שהתקופה בה אנו נמצאים הינה תקופה שמהותה תנועה, שינוי, דינאמיות, גמישות וטרנספורמציה.

המציאות משתנה, העולם משתנה, מערכות גלובאליות עוברות טרנספורמציה עמוקה, מה שהיה נכון לפני רגע, הופך לבלתי רלוונטי ומוחלף בגישה חדשה, והכל נע במקצב מהיר של תנועה רבת עוצמה, המעצבת מחדש את העולם.

אנו רואים בעולם שסביבנו מאבקים בין כוחות המייצגים "ישן" המבקשים לשמר את הקיים לבין כוחות המייצגים את ה"חדש" ומבקשים לבטא תנופה ושינוי. אך המאבקים הללו אינם מצויים רק בחוץ, אלא טמונים בפנימיות האישית, ככוחות אותם תיארתי קודם לכן.

ההכרה כי גם בנפש קיימים כוחות אשר אינם מעוניינים בשינוי, מאפשרת להתחיל ולזהות את הכוחות הללו ואת האגו המזין אותם ושואף לקפוא על השמרים ולהנציח תנועה במעגל סגור.

כאשר זיהיתם כוחות אלו, התבוננו על עצמכם וזַהוּ את הניצוץ הפנימי שיש בו את הידיעה כי מהותו של העצמי היא שינוי מתמיד, דינאמיות וגמישות. זֶהוּ קולה של הנשמה המבקשת להעיר בכם זיכרון עמוק של מהותכם הטהורה והמזוקקת, בטרם הושפעה ממשחק החיים על פני האדמה.

הקול הזה אינו מפנה אתכם לאקטים חיצוניים, אלא מבקש מכם להסכים להשתנות מבפנים, ללא חשש או פחד מאובדן זהות.

החשש מאובדן זהות בתהליך הטרנספורמציה נובע מתפישה שגויה ומגבילה המתבוננת על העצמי, על האישיות, על הגוף ועל הנפש כדבר מוחלט.

בתפישה זו ישנה הצמדות לזהות המוכרת הידועה והמקובעת שלכם, על מנת להגדיר את הביטחון הקיומי ואת הוודאות, אך בפועל הצמדות זו חוסמת את היכולת שלכם להתרועע עם עוד הרבה מאוד עצמיים נוספים שהם אתם ורק ממתינים לבוא לכדי ביטוי.

ההכרה כי המציאות אינה מוחלטת וקיימים הרבה מאוד רבדים של המציאות, וכי גם אתם אינכם מוחלטים וקיימים הרבה מאוד עצמיים פוטנציאליים המבקשים לבוא לכדי ביטוי, מסייעת להשתחרר מן הפחד להשתנוֹת לטובת שאלה סקרנית: מי אהיה עכשיו וכיצד אתרחב אל מעבר לעצמי שלי שכבר מוכר לי?

השאלה הסקרנית הזו פותחת פתח להתרועעות עם כוחות נפשיים חדשים אשר לא נתתם להם מקום קודם לכן.

 התרועעות עם כוחות נפשיים חדשים

אם הייתם רגילים להתניע עצמכם מתוך הישרדות ופחד, תמצאו עצמכם לומדים להתניע עצמכם מתוך סקרנות ויצירתיות.

אם הייתם רגילים להגן על עצמכם מאכזבה וכישלון על ידי ציניות, סגירות וזהירות, תמצאו עצמכם לומדים לפתוח עצמכם להתפעמות, תום וחשיפות של הלב, מתוך ידיעה שכישלון או הצלחה אינם מגדירים אתכם אלא מאפשרים לכם להתנסות בדברים חדשים, לרכוש מיומנויות חדשות ולהרחיב את מי שאתם.

אם הייתם רגילים להתבונן על העולם בתפישת עול, שהולידה עצלות, נרפות, חוסר אחריות והימנעות מלהתמודד עם הצורך לפרנס עצמכם, תמצאו עצמכם חושפים בתוככם כוחות חדשים של אחריות, קלילות וחריצות המאפשרים לכם לפרנס את עצמכם ולהעצים את השפע החומרי כך שיתמוך את התפתחותכם הרוחנית.

אם הייתם רגילים לקיים מערכות יחסים טעונות בחיכוך ומשקעים, תמצאו עצמכם מקיימים שיח חדש ונוקטים בפעולות המשפיעות ומשנות את מערכות היחסים שלכם לבלי היכר.

 ועוד דוגמאות רבות – שהגרעין המשותף להן – הסכמה לשינוי פנימי המוליד שינוי במציאות חייכם היומיומית, מתוך הכרה כי דבר לא הולך לאיבוד, אלא רק משנה תצורה ומאפשר לכם להיחשף לעוד ועוד היבטים של מי שאתם.

שלכם בהרבה אהבה ורצון